Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wernisaż przyjaciół i koncert orkiestry OSP Nadarzyn. Trzeci dzień obchodów 60-lecia Bartoszyckiego Domu Kultury [ZDJĘCIA, FILMY]

2018-02-10 20:55:00 (ost. akt: 2018-02-10 20:56:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Trzeci dzień obchodów 60-lecia Bartoszyckiego Domu Kultury upłynął pod znakiem malarstwa, rękodzielnictwa i muzyki. W sali kawiarnianej odbył się wernisaż wystawy przyjaciół BDK a w sali widowiskowej koncert orkiestry OSP Nadarzyn.

O godz. 16 (10 lutego) rozpoczął się wernisaż wystawy przyjaciół Bartoszyckiego Domu Kultury. Jest to wystawa malarstwa: Very Kobylińskiej (kurator wystawy), Wioletty Jaskólskiej, Dietera Lubczyka, Jana Bachara i Agnieszki Markowicz.
Niżej prezentujemy ich krótkie notki biograficzne. Samą wystawę trzeba zobaczyć.

Vera Kobylińska - z urodzenia Warszawianka z wyboru Warmiaczka. Urodziła się w 1981 r. Należy do siódmego już pokolenia artystów w rodzinie. Dotąd największy rozgłos zyskał jej dziadek Szymon Kobyliński. Vera Kobylińska zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą - głównie o tematyce animalistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem koni. Jest też scenografką i kostiumologiem.

Dieter Lubczyk urodził się w Głogówku w woj. opolskim. W wieku 22 lat wyjechał do Niemiec. Z wykształcenia i zawodu jest elektromonterem budowlanym. Sztuce poświęca wolny czas. Warmia zafascynowała go, gdy przyjechał odwiedzić nieistniejąca już miejscowość rodzinną zony - Bocianowo w gm. Biskupiec.Wybudował w Zerbuniu dom "Villa Arte". Maluje głównie wiejskie krajobrazy. Nazywany jest Zerbuńskim Van Goghiem.

Jan Bachar w 1970 r. ukończył średnią szkołę techniczną. Studiował filozofię. W Bartoszycach odbywał służbę wojskową i tu pozostał. W kul;turze pracuje od 37 lat. Malarstwo zawsze było jego pasją. Dodatkowo rzeźbi i pisze wiersze. Za swoją działalność w 2015 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Wioletta Jaskólska urodziła się w 1969 roku w Lidzbarku Warmiński. Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych. Jest dyrektorem ośrodka kultury w Bisztynku. Doktorat z zakresu sztuk pięknych uzyskała w 2003 roku w ASP w Warszawie, habilitację na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w 2010 roku. Maluje głównie pejzaże architektoniczne w czerni i bieli.

Agnieszka Markowicz - urodzona w Olsztynie, rysowniczka, malarka, projektantka. Uprawia rysunek i malarstwo sztalugowe. Duży wpływ na nią wywarli Salvador Dali, Michał Anioł, kórzy - jak mówi - stanęli przed czymś co pozaziemskie, co nie ma ludzkiego wymiaru. interesuje się również rzeźbą.
Swe rękodzielnicze prace koronkarskie i hafciarskie zaprezentowały panie z koła rękodzieła artystycznego działającego od 1973 roku w BDK.

Prace wystawiły: Ewa Chilmanowicz pod okiem której panie spotykają się w BDK, Jadwiga Sołodki, Agnieszka Hucik, Leokadia Siej, Leokadia Grabowska, Marianna Niedźwiedzka, Krystyna Samsel, Urszula Lewandowska, Krystyna Oziewicz, Henryka Saporek (seniorka koła, która ma już 96 lat), Czesława Taraszkiewicz, Janina Krupska, Maria Kwaśniewska, Bożena Surtel, Lidka Bilińska, Janka Kwiatkowska, Czesława Godlewska,Teresa Jeleńska, Halina Buraczewska, Irena Narkowicz, Danuta Karoń, Maria Kozłowska i Janina Jarosz.

Po prezentacji artystów, wręczeniu im podziękowań i kwiatów wszystkich zebranych poczęstowano jubileuszowym tortem.O godz. 18 na scenie BDK pojawiła się orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza - Honorowego Obywatela Bartoszyc.

Okazało się przy tym, że.... sala BDK wraz z balkonem są zbyt małe, aby pomieścić publiczność zainteresowaną tym koncertem.

Orkiestra, która na koncie ma wiele sukcesów i to światowych zagrała utwory patriotyczne - w związku z tegoroczną, setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz utwory rozrywkowe. Nagradzana była burzami oklasków.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo #2438304 | 31.0.*.* 11 lut 2018 21:32

  To był naprawdę wspaniały koncert!!!! Na 200%

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Senior #2438193 | 83.6.*.* 11 lut 2018 16:28

  Dobrze że jest UTW bo lipa bybyla

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages