Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Samochód kontrolowany przez celnika ruszył i uderzył w bramę budynku. Jest odpowiedź Izby Administracji Skarbowej.

2018-01-31 11:30:36 (ost. akt: 2018-02-01 13:44:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Szczegółowa kontrola samochodu renault na przejściu granicznym w Bezledach zakończyła się przypadkowym uruchomieniem samochodu, który bez kierowcy uderzył w bramę wjazdową do budynku uszkadzając ją. Samochód też został uszkodzony. Szkody pokryje ubezpieczyciel funkcjonariuszy KAS.

Do bardzo nietypowego i dość dziwnego zdarzenia doszło wczoraj (30 stycznia) około g. 6 na przejściu granicznym Bagrationowsk - Bezledy.

Samochód marki renault kontrolowany w budynku kontroli szczegółowej przez funkcjonariusza celnego nagle ruszył i uderzył w bramę wjazdową do tego budynku. Uszkodzeniu uległa zarówno brama jak i auto.

Czytelnik, który poinformował nas o tym zdarzeniu napisał, że na miejsce wezwano policję.

— Przyjęliśmy takie zgłoszenie przed g. 6 i rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło. Nikt nie został ukarany przez policjantów, którzy byli na miejscu zdarzenia, bo czyn nie nosił znamion wykroczenia — poinformowała nas mł. asp. Marta Kabelis z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

Nasz czytelnik również podkreślał, że do uruchomienia silnika doszło przypadkiem. Dodał jednak, że do kontroli skierowano celnika bez należytego przygotowania technicznego.

Marta Kabelis poinformowała nas, że brak znamion wykroczenia nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej.

Nie udało nam się skontaktować z oficerem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Ryszardem Chudym, który przebywa na urlopie. Nie udało nam się również skontaktować z osobą, która go zastępuje.

Pytania o odpowiedzialność funkcjonariusza wysłaliśmy mailem na adres rzecznika IAS w Olsztynie. Odpowiedzi opublikujemy natychmiast po ich otrzymaniu.

and

AKTUALIZACJA
Dziś rano (1 lutego) skontaktowała się z nami Anna Hatała-Wanat - oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Potwierdziła, że do opisywanego zdarzenia doszło i w tej sprawie przeprowadzono już postępowanie wyjaśniające prawidłowość działania funkcjonariusza. Przejrzano nagrania z kamer, odebrano wyjaśnienia i odpowiednie oświadczenia od osób będących świadkami zdarzenia.

— Było to niefortunne zdarzenie, do którego doszło, gdy funkcjonariusz chciał włączyć zapłon w aucie, bez uruchamiania silnika i opuścić szybę w drzwiach napędzaną elektrycznie. W tym aucie nie było "stopniowania" w stacyjce i po przekręceniu kluczyka o jeden skok silnik od razu się uruchomił. Mimo zaciągniętego hamulca ręcznego auto ruszyło do przodu - informowała Anna Hatała-Wanat.

— W tej chwili toczy się już postępowanie zmierzające do naprawienia szkód jakie to zdarzenie spowodowało, czyli postępowanie związane z uruchomieniem środków z polisy ubezpieczeniowej jaką objęci są wszyscy funkcjonariusze KAS - mówiła.

Z jej relacji wynika, że wszyscy funkcjonariusze ubezpieczeni są od szkód spowodowanych w czasie kontroli wykonywanych na granicy, choćby od zadrapań tapicerki i elementów pojazdu w czasie kontroli wykonywanej z użyciem psa.

— Szkody jakie to zdarzenie spowodowały nie są wielkie. Brama w budynku jest wgnieciona a w samochodzie doszło jedynie do otarć lakieru w pobliżu reflektorów. Pod zdarzeniu auto nadawało się do jazdy i kierowca pojechał nim do domu. Oczywiście z tego zdarzenia wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski, ale nie są to wnioski dyscyplinarne wobec funkcjonariusza - informowała Anna Hatała - Wanat.

andAKTUALIZACJA - 1 LUTEGO, GODZ. 13:40
Zatelefonował do nas czytelnik, który był świadkiem tego jak wyglądał samochód, który był kontrolowany przez celnika.

- Ten samochód nie nadawał się do jazy, bo był pogięty, miał oderwane lusterka i wybitą przednia oraz boczne szyby. Tak więc ta rzeczniczka wam nakłamała - mówił wzburzony.

- Byłem tam i widziałem też jak wyglądały te drzwi do BKS. To nie są małe uszkodzenia. Ta pani powinna być natychmiast zwolniona, bo kłamie - wykrzykiwał.

W związku z tym ponownie zatelefonowaliśmy do Anny Hatały - Wanat. Zapytaliśmy o to jakie naprawdę były uszkodzenia pojazdu.

- Te uszkodzenia widziałam jedynie na zdjęciu, które wam przesyłam. Teraz, po interwencji czytelnika zatelefonowałam ponownie na granicę i dowiedziałam się, że z samego miejsca zdarzenia kierowca odjechał samochodem a potem wezwał na miejsce lawetę i ostatecznie odjechał lawetą - mówiła Anna Hatała - Wanat.

Tak wyglądał samochód kontrolowany przez celnika po przypadkowym uruchomieniu jego silnika i kolizji z bramą budynku kontroli szczegółowej.
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
Tak wyglądał samochód kontrolowany przez celnika po przypadkowym uruchomieniu jego silnika i kolizji z bramą budynku kontroli szczegółowej.


Te same okoliczności przekazała nam ponownie zapytana mł. asp. Marta Kabelis z bartoszyckiej policji.

- Samochód poza uszkodzeniami nadwozia miał otwartą i wygiętą maskę silnika oraz uszkodzoną przednią szybę. Dodatkowo w stacyjce tkwił ułamany kluczyk. Policjanci nie zatrzymali dowodu rejestracyjnego auta, bo do zdarzenia doszło poza drogą publiczną. Pouczyli jednak kierowcę, że samochodem w tym stanie technicznym nie może poruszać się po drogach publicznych - mówiła Marta Kabelis.

and


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (72) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2449021 | 188.146.*.* 27 lut 2018 08:28

  Przecież kiedy się włącza zapłon, to najpierw dla bezpieczeństwa trzeba wcisnąć sprzęgło, wtedy by nie doszło do wypadku, tym bardziej w obcym aucie, którego się nie zna..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emeryt #2435295 | 77.112.*.* 7 lut 2018 10:18

  Szanowna Redakcjo , brama w pomieszczeniu do przeszukań dalej jest zniszczona jest zimno a ludzie przeszukiwani marzną z tego powodu czy moglibyście wyjaśnić dlaczego tak jest? Oczywiście ze zdjęciem bramy bo pani rzecznik jest średnio zorientowana w tym co się wyprawia na tym przejściu, poza tym dlaczego ci sami celnicy którzy zniszczyli samochód i bramę dalej rozkręcają auta czy jest ujawnienie czy też nie ma ? Czy można prosić o solidny komentarz na waszych łamach? Dlaczego Straż Graniczna i Celnicy rozkręcają auta na pasach i niekiedy dokonują kontroli osobistej nie w pomieszczeniach do tego przystosowanych tzn na pasie przy innych podróżnych i w świetle kamer tam zamontowanych? Czy to jest zgodne z prawem? Czy oczekiwanie na BKS na kontrolę 5 czy 6 a nawet 10 czy 12 godzin jest zgodne z prawem? Czy czas odprawy auta na mrozie licząc od wjazdu do Polski powinien wynosić 5 godzin ? PROSZĘ O KOMENTARZ UCZCIWY ! NA WASZYCH ŁAMACH .DZIĘKUJĘ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Roy #2434111 | 88.220.*.* 5 lut 2018 19:02

  A pan redaktor delikatnie mówiąc, mija się z prawda, bo najpierw umieścił teks na stronie z informacją, że rzecznik jest niedostępny a dopiero później do niego dzwonił, to chyba tez kłamał co?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nick #2432917 | 37.7.*.* 3 lut 2018 22:22

   będziemy meldować prasie i mediom co się tam dzieje . turyści.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ryt #2431520 | 31.0.*.* 1 lut 2018 20:17

   Ta rzeczniczka powinna dostać śrubokręt i iść na kanał samochody rozkręcić. Udzielanie informacji jest chyba ponad jej możliwość intelektualne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (72)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages