Czwartek, 20 lutego 2020. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Osiem jednostek OSP otrzymało dziś defibrylatory

2018-01-18 17:10:55 (ost. akt: 2018-01-19 02:36:59)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Delegacje ośmiu jednostek OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, z powiatu bartoszyckiego pojawiły się dziś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach aby odebrać defibrylatory AED. O zakupieniu tych urządzeń zdecydowała Rada Powiatu Bartoszyckiego.

W powiecie bartoszyckim funkcjonuje dziesięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tylko dwie z nich (OSP Bisztynek i OSP Lipica) dysponowały automatycznymi defibrylatorami wspomagającymi ratowników w sytuacjach zagrożenia życia ludzi.

Są to urządzenia monitorujące stan osoby, która wymaga resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wysyłające impuls elektryczny pobudzający akcję serca takiej osoby.

- To sprzęt niezbędny dla strażaków wyjeżdżających na miejsca dramatycznych zdarzeń. Dlatego jestem wdzięczny radnym Rady Powiatu Bartoszyckiego, że podjęli uchwałę o zakupie ośmiu takich urządzeń i przekazaniu ich jednostkom OSP - mówił nam starosta Wojciech Prokocki.Ponieważ dwie jednostki wcześniej same postarały się o defibrylatory wkrótce zostaną doposażone w inny sprzęt. Starosta zadeklarował to publicznie.

Defibrylatory AED trafiły dziś do: OSP Bezledy, OSP Galiny, OSP Wojciechy, OSP Sątopy-Samulewo, OSP Górowo Iławeckie, OSP Kamińsk, OSP Pieszkowo i OSP Sępopol.

Z przedstawicielami każdej z tych jednostek starosta podpisał stosowną umowę i akt przekazania.

OSP Galiny otrzymało dodatkowo sanie do ratownictwa lodowego, kóre przekazał Komendant PSP w Bartoszycach Andrzej Harhaj.

Po uroczystym przekazaniu defibrylatorów strażacy PSP dali pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora. O tym jak to robić prawidłowo mówił w tym czasie ratownik medyczny, strażak i jednocześnie radny powiatowy Bartłomiej Chilmanowcz.Poinformował też zebranych, że jesteśmy jedynym powiatem w województwie i jednym z niewielu w Polsce gdzie każda jednostka z KSRG ma od dziś defibrylator.

Strażakom z obdarowanych jednostek życzono przede wszystkim tego, aby nie musieli tych urządzeń używać.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W Pieszkowie #2426241 | 37.248.*.* 26 sty 2018 00:38

  to mają dobrze. Jak komuś pod sklepem pikawa stanie od ruskich fajek, to strażak Sam jest pod ręką z defibrylatorem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do: Ww #2421067 | 83.6.*.* 19 sty 2018 00:03

  Pełna zgoda i to nie tylko w tym przypadku. Zobacz zdjęcie nr 21. Umowę podpisuje Komendant Straży z Pieszkowa, Sołtys, Radny, Wolontariusz Roku 2017 i Meliniarz, u którego Straż Graniczna z innymi służbami zlikwidowała Melinę z 70 pakietami rosyjskich papierosów .Taki wyczyn i pewnie zapadły już prawomocny wyrok uprawnia do piastowania tak zaszczytnych funkcji ale chyba tylko w tej gminie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ww #2420943 | 83.31.*.* 18 sty 2018 19:57

   Sprawa pijanego komendanta osp Kamińsk, który rozbił wóz strażacki po alkoholu i o mało nie zrobił ludziom krzywdy zamieciona pod dywan i ten wesoły uśmiech :) Panowie wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd:) co ludzie maja myśleć o tej formacji jak ludzie po pijaku robią takie rzeczy i zostają na swoich miejscach...

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages