Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Czy z mapy Bartoszyc zniknie inspekcja weterynaryjna?

2018-01-05 09:48:32 (ost. akt: 2018-01-05 11:22:20)
Tadeusz Wojnicz (w środku) podczas posiedzenia powiatowego sztabu kryzysowego dotyczącego ASF.

Tadeusz Wojnicz (w środku) podczas posiedzenia powiatowego sztabu kryzysowego dotyczącego ASF.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Młodzi lekarze weterynarii nie garną się do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej, bo oferowane im wynagrodzenia są za niskie. Inspektorzy, którzy wciąż w niej pracują niedługo staną się emerytowanymi inspektorami a apele o kadry i płace pozostają bez echa. Przeczytajcie felieton na ten temat.

W dzisiejszym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego" znajdziecie artykuł o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń. Przy okazji zbierania informacji o ASF rozmawiałem z Tadeuszem Wojniczem - szefem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, czyli Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Bartoszycach.

To taka państwowa inspekcja o której działaniach zwykle przypominamy sobie, gdy jest problem z ASF, ptasią grypą lub w czasie i po kontroli jaką u kogoś inspektorzy wykonali i... ukarali, albo coś zalecili. Znają ją głównie hodowcy zwierząt, producenci, właściciele rzeźni i sklepów z mięsem i nabiałem. Zwykli konsumenci często błędnie identyfikują ją jako lecznicą weterynaryjną tyle, że państwową. Przekonałem się o tym zadając pytania kilku przypadkowo spotkanym osobom.

Okazuje się, że za 3 lata inspekcja weterynaryjna może zniknąć z mapy Bartoszyc. Nie dlatego, że taką decyzję ktoś podjął, nie w wyniku przekształceń, łączenia, tworzenia nowych struktur, tylko z powodów ... demograficznych i finansowych.

W PIW pracuje czterech inspektorów, którymi muszą być lekarze weterynarii. Jeden z nich, w każdej chwili może odejść na zasłużoną emeryturę a trzech pozostałych będzie to mogło zrobić za około trzy lata. Wszyscy trzej są w wieku 62 lat.

Ktoś powie pewnie, że zastąpią ich wówczas młodzi lekarze weterynarii. Otóż niekoniecznie, bo poziom wynagrodzeń w inspekcji jest taki, że młodzi lekarze weterynarii wycofują z niej swoje CV natychmiast po uzyskaniu informacji ile w niej mają zarabiać.Mniej więcej o 1000 złotych mniej niż w dowolnej, prywatnej lecznicy weterynaryjnej.

Pozostaje jeszcze kwestia przygotowania młodego lekarza do specyficznej pracy w inspekcji. Początkujący lekarz inspekcji musi przez około półtora roku "nosić teczkę" za starszym i doświadczonym kolegą, aby być gotowym do samodzielnego wykonywania pracy inspektora. Tak to, dość obrazowo określił Tadeusz Wojnicz.

W związku z tym czasu na przygotowanie nowych, samodzielnych inspektorów zostało już bardzo niewiele.

Dowiedziałem się, że od siedmiu lub ośmiu lat problem płacowy i kadrowy jest przez Tadeusza Wojnicza opisywany w obowiązkowo składanych sprawozdaniach. Chyba ich nikt nie czyta skoro płacowych decyzji wciąż nie podjęto? A może dlatego, że to stosunkowo niewielkie i rozproszone po powiatach środowisko, którego głos jest słabo słyszalny, bo nie wychodzą na ulicę, nie protestują masowo? Może więc publikacja prowincjonalnego pismaka coś pomoże?

Aby ten słaby głos wzmocnić opowiedziałem o spostrzeżeniach jednemu z parlamentarzystów. Obiecał, że się przyjrzy sprawie. Tyle, że jeśli polityk coś mówi to pewne jest tylko to, że... mówi. Obym zmienił zdanie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Przy okazji warto poinformować czym inspekcja się zajmuje, aby tekstowi powyższemu dodać walorów edukacyjnych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii jest organem administracji rządowej, kieruje działalnością Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej wchodzącej w skład niezespolonej administracji rządowej, podlega bezpośrednio Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii.

Inspekcja realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego.

Inspektorat zapewnia obsługę realizacji zadań Powiatowego Lekarza, wynikających z ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Inspekcja wykonuje swoje zadania w szczególności przez:

- zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt i ich zwalczanie,

- badanie zwierząt rzeźnych i ich mięsa, mięsa zwierząt łownych i ich mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi,

- sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem warunków weterynaryjnych,

- sprawowanie nadzoru nad jakością zdrowotną środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, w tym nad warunkami sanitarnymi ich pozyskiwania, produkcji, składowania, transportu oraz sprzedaży bezpośredniej,

- sprawowanie nadzoru nad obrotem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego,

- sprawowanie nadzoru nad jakością zdrowotną środków żywienia zwierząt,

- sprawowanie nadzoru nad wytwarzaniem pasz leczniczych, obrotem produktami leczniczymi weterynaryjnymi i wyrobami medycznymi przeznaczonymi wyłącznie dla zwierząt,

- kontrola występowania pozostałości chemicznych i biologicznych, leków oraz skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz środkach żywienia zwierząt

- sprawowanie nadzoru nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu oraz nad jakością zdrowotną materiału biologicznego,

- sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt,

- sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz kontroli ich przemieszczania

Źródło: Encyklopedia Warmii i Mazur


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PLW #2412332 | 83.17.*.* 8 sty 2018 08:24

  U nas jest podobnie!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PLW #2411239 | 83.23.*.* 6 sty 2018 13:41

  U mnie jest jeszcze gorzej, jest tylko trzech inspektorów a zadań przybywa nadal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages