Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

To już oficjalne. Program Polska — Rosja zaakceptowany [AKTUALIZACJA]

2017-12-29 09:53:47 (ost. akt: 2017-12-30 06:58:48)
Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwiecinski podpisał w imieniu rządu umowę dot. realizacji Programu Polska-Rosja.

Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwiecinski podpisał w imieniu rządu umowę dot. realizacji Programu Polska-Rosja.

Autor zdjęcia: Twitter/Ministerstwo Rozwoju

- Potwierdzam, że program współpracy transgranicznej Polska-Rosja został wczoraj w trybie obiegowym zaakceptowany przez rząd Polski - powiedział nam Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju. Otrzymaliśmy też pisemne potwierdzenie z Ministerstwa Rozwoju.

Zobacz także: Program Polska-Rosja zaakceptowany? Jest nadzieja na drugi most w Bartoszycach Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu. To nadal informacja nieoficjalna, ale dająca nadzieję na budowę drugiego mostu w Bartoszycach. Premier Mateusz Morawiecki zgodził się na realizację transgranicznego...
Wczoraj była to informacja nieoficjalna. Dziś dowiedzieliśmy się już oficjalnie, że Rada Ministrów wczoraj, w tzw. trybie obiegowym, przyjęła program współpracy transgranicznej Polska-Rosja. Taką informację uzyskaliśmy przed chwilą.

- Tryb obiegowy oznacza, że program nie był akceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów, tylko każde z ministerstw otrzymało dokument i mogło wyrazić swoje uwagi. Ponieważ ich nie było, oznacza to przyjęcie uchwały - wyjaśnił nam Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

Dodał, że dziś około godziny 12 zostanie podpisana umowa związana z tym programem.

- Bardzo się cieszę z tej informacji. Jak ważny dla naszego regionu, a szczególnie Bartoszyc, jest ten program, chyba nie muszę nikogo przekonywać - mówi wicemarszałek województwa Miron Sycz.

- Informacje, że program zostanie uruchomiony, dzięki olbrzymiemu naciskowy jaki wytworzyły samorządy, mieszkańcy i parlamentarzyści docierały do mnie już wcześniej ale wciąż czekałem na oficjalne potwierdzenie tego faktu. Zdaję sobie sprawę, że teraz będą setki "ojców tego sukcesu", ale nie to jest ważne. Ważne jest to, że tak długo oczekiwany drugi most w Bartoszycach wreszcie powstanie - mówił wicemarszałek.

Głównym celem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 jest wspieranie transgranicznej współpracy w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej.

Partnerstwo
Wsparcie w Programie Polska-Rosja mogą uzyskać wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu. Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej mogą korzystać ze środków programu niezależnie od miejsca ich siedziby, o ile zasięg geograficzny ich działania obejmuje obszar programowy. W każdym projekcie musi występowaćco najmniej dwóch beneficjentów: 1 z Polski i 1 z Federacji Rosyjskiej.

Budżet
Całkowita kwota dofinansowania Programu wynosi 62 298 477 EUR. Alokacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (20 652 617 EUR), Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (20 993 243 EUR) oraz wkładu Federacji Rosyjskiej do Programu (20 652 617 EUR).
Poziom dofinansowania projektów będzie wynosił maksymalnie do 90% kosztów kwalifikowalnych.

Priorytety Programu
W Programie ustanowiono 4 priorytety, które odzwierciedlają wybrane Cele Tematyczne Programu:

- Współpraca w zakresie zachowania i transgranicznego rozwoju dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego.
- Współpraca na rzecz czystego środowiska naturalnego na obszarze transgranicznym.
- Dostępne regiony oraz trwały transgraniczny transport i komunikacja.
- Wspólne działania na rzecz efektywności i bezpieczeństwa na granicach.

Żródło: plru.eu


W przypadku Bartoszyc współpraca transgraniczna polegać będzie na wybudowaniu przeprawy drogowo - mostowej na rzece Łynie a po stronie rosyjskiej na budowie dróg.

and

AKTUALIZACJA Z GODZ. 12:45

Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania wysłane do Ministerstwa Rozwoju dziś rano. "Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskieji 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej." czytamy w piśmie.

Do uruchomienia tego programu niezbędne były trzy elementy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej – uzyskana 8 grudnia 2016 r., podpisanie przez trzy strony (KE, Polskę i Federację Rosyjską) tzw. umowy finansowej, będącej doprecyzowaniem programu – co Komisja uczyniła 20 grudnia br., a strona rosyjska (po dłuższych, niż pierwotnie deklarowano pracach rządowych) –
26 grudnia br. oraz przygotowanie instytucjonalne i merytoryczne.

– Pod tym względem zespół Ministerstwa Rozwoju i Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie są w pełnej gotowości – zapewnił Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju.

– W związku z podjęciem uchwały przez rząd już poprosimy polsko-rosyjski komitet monitorujący o zatwierdzenie 5 potencjalnych projektów pozakonkursowych (jednym z nich jest budowa drugiego mostu w Bartoszycach - red.), a na początku przyszłego roku wspólnie podejmiemy decyzję ws. szybkiego uruchomienia naboru – powiedział wiceminister i dodał, że decyzję Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu poprzedziły liczne konsultacje i uzgodnienia z innymi ministerstwami.

– Cieszę się, że finalnie doszliśmy do satysfakcjonującego porozumienia, z którego po stronie polskiej skorzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Oto pełna odpowiedź.O budowie drugiego mostu dla Bartoszyc pisaliśmy:

Zablokowanie jedynego mostu w Bartoszycach może przynieść opłakane skutki. Drugi most w mieście jest koniecznością!
Fot. Tomasz Miroński
Zablokowanie jedynego mostu w Bartoszycach może przynieść opłakane skutki. Drugi most w mieście jest koniecznością!
6 grudnia 2013 r. Dłużej nie stać nas na nicnierobienie. Mamy dość zaniechań popełnionych przez kolejne ekipy rządzące. Rozpoczynamy szeroko zakrojoną akcję społeczną — batalię o budowę drugiego mostu drogowego na Łynie w Bartoszycach.


Krzysztof Nałęcz: — Gdyby most powstał 20-30 lat, temu, to miasto wyglądałoby teraz zupełnie inaczej. Dzisiaj się wyludnia
Fot. Archiwum
Krzysztof Nałęcz: — Gdyby most powstał 20-30 lat, temu, to miasto wyglądałoby teraz zupełnie inaczej. Dzisiaj się wyludnia
31 stycznia 2014 r. — Przy tej wielkości miasta jeden most to nieporozumienie. Jakakolwiek jego blokada powoduje paraliż, a przecież po tamtej stronie mamy szpital, pogotowie, straż pożarną — mówi burmistrz Krzysztof Nałęcz.Kto z mieszkańców Bartoszyc nie zna takich obrazków? To częsty widok przy jedynym moście drogowym w mieście

Fot. Tomasz Miroński
Kto z mieszkańców Bartoszyc nie zna takich obrazków? To częsty widok przy jedynym moście drogowym w mieście

28 lutego 2014 r. Po długich oczekiwaniach, ponawianiu próśb i wielu rozmowach telefonicznych otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na temat drugiego mostu w Bartoszycach. Wynika z niej, że ta inwestycja jest zadaniem samorządów, od miejskiego do wojewódzkiego. Tak się składa, że wczoraj Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego złożył ten wniosek do ministerstwa.


Nowy przebieg drogi zaznaczono kolorem fioletowym
Fot. http://portal.warmia.mazury.pl
Nowy przebieg drogi zaznaczono kolorem fioletowym
21 maja 2014 r. Około 30 milionów złotych będzie kosztował nowy most w Bartoszycach, który powstanie w latach 2015 - 2018 roku.


Od lewej: Stanisław Dubicki (przewodniczący Rady Miejskiej w Bartoszycach), Krzysztof Nałęcz (burmistrz Bartoszyc), Wojciech Prokocki (starosta powiatu), Jacek Protas (marszałek województwa)
Fot. Grzegorz Kwakszys
Od lewej: Stanisław Dubicki (przewodniczący Rady Miejskiej w Bartoszycach), Krzysztof Nałęcz (burmistrz Bartoszyc), Wojciech Prokocki (starosta powiatu), Jacek Protas (marszałek województwa)
22 maja 2014 r. Marszałek województwa, starosta powiatu i burmistrz Bartoszyc podpisali porozumienie, które ma być pierwszym krokiem do budowy w mieście drugiego mostu rzece Łynie.


Fot. Andrzej Grabowski
25 listopada 2014 r. Do 2016 roku mają potrwać prace projektowe związane z budową drugiego mostu w Bartoszycach. - Przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej ogłosimy jutro lub pojutrze - zapewnił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.Waldemar Królikowski podczas konferencji prasowej zaimprowizowanej na starym moście nad Łyną w Bartoszycach.


Fot. Andrzej Grabowski
28 grudnia 2014 r. Przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej związanej z budową drugiego mostu w Bartoszycach został ogłoszony 27 grudnia. Na przedwyborczej konferencji zapowiadano, co prawda, jego ogłoszenie "w ciągu kilku dni", ale protest mieszkańca spowodował opóźnienia.


Fot. Andrzej Grabowski
5 października 2017 r. - Dziś niepojętym jest dlaczego rząd nie podejmuje uchwały w sprawie programu Polska-Rosja - mówił poseł Jacek Protas podczas konferencji prasowej w Bartoszycach. Z tego programu ma być sfinansowana budowa drugiego mostu w Bartoszycach.


Fot. Telewizja Kablowa Bart-Sat w Bartoszycach
26 października 2017 r. Radni powiatu bartoszyckiego jednogłośnie i ponad podziałami politycznymi przyjęli stanowisko adresowane do premier Beaty Szydło zawierające apel o uruchomienie Programu Współpracy Transgranicznej Poskla-Rosja. To z tego programu ma być finansowana budowa drugiego mosty w Bartoszycach.


Fot. Czytelnik
27 października 2017 r. Mieszkańcy Bartoszyc biorą sprawę programu Polska - Rosja we własne ręce. Otrzymaliśmy właśnie treść korespondencji jednego z naszych czytelników z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pierwsza reakcja kancelarii jest błyskawiczna.


Fot. Grzegorz Kwakszys
15 listopada 2017 r. Ministerstwo Rozwoju odpowiedziało naszemu czytelnikowi, że w sprawie programu Polska-Rosja trwają prace legislacyjne dotyczące przyjęcia programu przez rząd RP. Czytelnik interweniował jako "zwykły obywatel" w sprawie programu oraz budowy drugiego mostu w Bartoszycach.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dzięki ci A.O. (sarkazm) #2407167 | 88.220.*.* 31 gru 2017 02:07

  To było do przewidzenia : https://ro.com.pl/biedniejsze-samorzady- warmii-i-mazur-czekaly-na-przyjecie-prog ramu-polska-rosja-posel-adam-oldakowski- gosciem-porannych-pytan/01370445

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Joachim B. #2407145 | 188.146.*.* 30 gru 2017 23:14

  Komentarze pod artykułem jeżeli są merytoryczne to moderator jak zauważam je usuwa. Jeżeli jest blablabla to komentarz zostaje. Mamy wolność słowa co daje nam nasza Konstytucje, ale jak zabrania się ich wypowiadania to kto tu jest tym nieszanującym Konstytucję? Dla ciemnego ludu wystarczy blablabla... Przecież jeszcze gdy ul Poniatowskiego była ul. Świerczewskiego to był plan budowy mostu i ulica prowadziła w stronę Łyny, ale tam się urywała. Było to w XX wieku, a teraz mamy XXI i może most stanie się faktem i nie skończy się na obietnicach ..

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. POdno #2406838 | 195.136.*.* 30 gru 2017 15:15

  POdobno to wszystko zasługa POsłów z totalnej opozycji z W-M ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ano #2406557 | 88.156.*.* 30 gru 2017 08:02

  A ja już myślałem, że zostanie przywrócony MAŁY RUCH GRANICZNY. A tu kicha.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ksiądz Paweł 24cm #2406516 | 89.228.*.* 29 gru 2017 23:50

  Już wy k...y pokazaliście współpracę zabierając MRG .ktoś może przytulić teraz parę zł z unii to i współpraca transgraniczna jest .ja moje dzieci i wnuki będziemy GARDZIĆ RZĄDEM POLSKIM , POLITYKAMI ORAZ ICH RODZINAMI !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages