Wycieczka naukowa do Torunia

2017-12-27 13:16:54(ost. akt: 2017-12-27 13:19:26)

Autor zdjęcia: Jarosław Petrecki

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach, wzięli udział w naukowej wycieczce do Torunia.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach, wzięli udział w naukowej wycieczce do Torunia pod opieką nauczycieli p. Joanny Garwolińskiej, p. Aleksandry Nowokuńskiej i p. Danuty Koman.

W Centrum Chemii w Małej Skali młodzi naukowcy samodzielnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne pt. ,,W świecie gazów-efektownie i wybuchowo’’ oraz próbą Tollensa (próbą lustra srebrowego) samodzielnie wykonali i zdobili bombki , które przywieźli do swoich domów na święta. Obserwowali eksperymenty prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych z Centrum Chemii w Małej Skali.

Ciekawym doświadczeniem był spacer z przewodnikiem, po magicznym grodzie Mikołaja Kopernika oraz poznawanie zabytków i historii Torunia.

W Piwnicy Toruńskich Partaczy uczniowie dowiedzieli się, jak walczyli prawdziwi rycerze, skąd w mieście wzięły się pierniki, a następnie trafili do warsztatu piernikarskiego, gdzie nie tylko nauczyli się piec toruńskie specjały, ale również zyskali wiedzę, skąd sztuka piernikarska znalazła się w akurat w tym mieście nad Wisłą.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przez zabawę uczniowie dowiedzieli się jak działa wahadło Foucaulta. Doświadczenie to zostało pokazane pierwszy raz pod kopułą Panteonu w Paryżu 26 marca 1851 roku, kiedy to Jean Bernard Leon Foucault, przy pomocy stworzonego przez siebie wahadła udowodnił, że Ziemia się kręci.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczestnicy wycieczki aktywnie uczestniczyli również w wystawach:

- o ruchu obrotowym-co stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”,

- rzeka-gdzie wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający ma okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki,

- przygoda-poznanie świata kreatywnej zabawy,

- przebudowa-pracownia kreatywna przeBUDOWA została wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM stworzona przez amerykańskiego architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci,

- To takie proste-strefy: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób” oraz ,,Kalejdoskop-elementy optyki geometrycznej,

- Interdyscyplinarna wystawa stała IDEE łączy nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki.

Wycieczka była ciekawym pomysłem na naukę poprzez zabawę.

Joanna Garwolińska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: JP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5