Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Wojciechy. "Wolność ma na imię Polska". Uczniowie przypomnieli stan wojenny

2017-12-19 09:47:39 (ost. akt: 2017-12-19 09:52:07)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Uczniowie z Wojciech pamiętali o 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W szkole odbyła się lekcja otwarta historii poświęcona wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: rodzice, pan dyrektor i nauczyciele.

13 grudnia, to szczególna data w najnowszej historii naszego kraju. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze PRL wprowadziły stan wojenny, który trwał do lipca 1983 r. i był największą operacją wojskowo-policyjną w powojennej Polsce.

Do walki z "Solidarnością", zagrażającą rządom partii komunistycznej, jej ówczesny przywódca gen. Wojciech Jaruzelski rzucił 30 tys. milicjantów i 70 tys. żołnierzy, wyposażonych w kilka tysięcy czołgów, transporterów opancerzonych i wozów bojowych.

Najtragiczniejsze wydarzenia rozegrały się 16 grudnia , kiedy to po raz pierwszy władza komunistyczna zdecydowała się strzelać do robotników na terenie zakładu pracy. Podczas pacyfikacji kopalni ,,Wujek” zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Według sejmowej komisji nadzwyczajnej z lat 1989-1991, w czasie trwania stanu wojennego zginęło prawie dziewięćdziesiąt osób.

Historycy często mówią: kto nie zna swojej przeszłości, ten nie jest godny przyszłości. 13 grudnia jest datą, która tragicznie zapisała się w naszej historii, ale musimy ją zapamiętać i przekazywać z pokolenia na pokolenie po to, aby potomni wyciągali wnioski, że sytuacje bardzo trudne należy rozwiązywać za pomocą negocjacji, a nie brutalnej siły.

13 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach odbyła się lekcja otwarta historii poświęcona 36. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: rodzice, pan dyrektor i nauczyciele.

W trakcie zajęć uczniowie klasy VI zaprezentowali wyniki swojej pracy badawczej na temat przyczyn, okoliczności wprowadzenia i przebiegu stanu wojennego oraz relacje osób pamiętających tamte trudne czasy.

Niewątpliwą atrakcją zajęć były rekonstrukcje historyczne: działań Milicji Obywatelskiej i ZOMO w wykonaniu uczniów klasy VII oraz oporu wobec komunistycznej władzy w wykonaniu nauczyciela i uczniów klasy VI.

Wszyscy mogli zapoznać się z wystawą prezentująca przedmioty z czasów PRL-u w klasie oraz wystawą na korytarzu szkolnym ,,Tak było – stan wojenny na archiwalnych zdjęciach”.

Teresa Bryła
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages