Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Krystian Skrzypa z "Mechaniaka" zdobywcą nagrody prodziekana UWM w Olsztynie

2017-12-17 20:29:10 (ost. akt: 2017-12-17 20:36:12)

Autor zdjęcia: Danuta Maroska

Krystian Skrzypa, uczeń klasy IV Technikum Mechatronicznego w Bartoszycach, jako pierwszy prawidłowo rozwiązał zadanie prodziekana UWM Piotra Artiemjewa z zakresu wykorzystania matematyki w robotyce.

Uczniowie klasy III i IV Technikum Mechatronicznego uczestniczyli w wykładzie na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wykład poprowadził dr hab. Piotr Artiemjew (profesor nadzwyczajny UWM), prodziekan do spraw kształcenia w Wydziale Matematyki i Informatyki, specjalizujący się w zastosowaniach metod inteligentnych do systemów decyzyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem metod teorii zbiorów przybliżonych i zastosowań w robotyce inteligentnej.

Profesor na koniec swojego wykładu zaproponował zebranym słuchaczom (uczniom szkół średnich) rozwiązanie zadania z zakresu wykorzystania matematyki w robotyce. Zaproponowana zagadka dotyczyła stworzenia algorytmu precyzyjnego wyznaczania kierunku ruchu robota niezależnie od jego położenia i lokalizacji celu.

Zasada była prosta: wygrywa ten, kto pierwszy prześle pełne rozwiązanie zadania drogą internetową. Zwycięzca, oprócz nagrody rzeczowej, zostanie dodatkowo zaproszony wraz ze swoją klasą i opiekunami na ćwiczenia z robotyki na Wydział Matematyki i Informatyki UWM Olsztyn.

Wyzwanie to przyjął również uczeń klasy IV TMT Krystian Skrzypa, który jako pierwszy poprawnie rozwiązał zadanie! Dzięki Krystianowi grupa uczniów klas III TMT, IV TMT i III TI wraz z nauczycielkami matematyki 12 grudnia miała możliwość skorzystać z zaproszenia i uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach.

Na wydziale nasza grupa spotkała się z serdecznym przyjęciem ze strony prof. Artiemjewa, który przywitał się z Krystianem i nauczycielkami, gratulując nam takiego zdolnego ucznia oraz powitał pozostałych uczniów naszej szkoły.

Na początku spotkania prorektor ds. kształcenia przeprowadził przygotowany specjalnie dla naszej szkoły wykład „Inteligencja obliczeniowa w robotyce", poruszając zagadnienia przyczyn, sensu, praw i problemów związanych ze stworzeniem słabej inteligencji oraz pracami nad mocna sztuczną inteligencją. Przedstawił w bardzo przystępny i interesujący sposób wiele ciekawych dla naszych techników zagadnień.

Na koniec wykładu wręczył dla naszego zwycięzcy nagrodę. Była to książka ”Wybrane paradygmaty sztucznej inteligencji” napisana przez Piotra Artiemjewa, ze specjalną, własnoręczną i osobistą dedykacją dla Krystiana. Laureat nagrody był bardzo zadowolony z takiego prezentu.

Po wykładzie nasza grupa odwiedziła laboratorium robotyki, gdzie oko przykuwała prezentacja robotów oraz platform badawczych, na których testuje się algorytmy wykonywane na UWM. Zaprezentowano nam także sterowanie robotami za pomocą gestów oraz sposób rozwiązywania zadań konkursowych NASA.

Nasi uczniowie mogli „pobawić się” robotami – niektóre z nich okazały się bardzo ciężkie, inne bardzo małe, a każdy inaczej zbudowany i posiadający inne własności i zastosowania.

Krystian i Magda z III TI poruszając rękami sterowali jednym z robotów, który działał na podczerwień. Było to ciekawe dla nich doświadczenie, ponieważ mieli ruchem rąk doprowadzić, aby robot dojechał do celu. Jak się okazało, nie było to wcale proste zadanie.

Zajęcia były bardzo miłym zakończeniem cyklu „Jesiennych spotkań z matematyką”. Dlatego serdecznie dziękujemy Krystianowi Skrzypie za takie atrakcje na koniec projektu.

Nauczyciele matematyki: Danuta Maroska i Edyta Kondraciuk-Pieniak

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: DM

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xyz #2400708 | 94.254.*.* 19 gru 2017 08:58

    Ojejku, Krystianku, jestem taki dumny, jesteś niesamowity

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages