Grudzień miesiącem profilaktyki zakażeń wirusem HIV

2017-12-14 13:09:34(ost. akt: 2017-12-14 13:14:04)

Autor zdjęcia: Archiwum GB

Krajowe Centrum do spraw AIDS rozpoczęło w listopadzie nową kampanię pod nazwą #mamczasrozmawiać, promującą dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza 
o tematach trudnych, jak choroby przenoszone drogą płciową, do których zalicza się zakażenie wirusem HIV.
Pomimo postępu medycyny, nie istnieje szczepionka chroniąca przed wirusem HIV oraz nie można wyleczyć się z AIDS i ciągle pozostaje ona chorobą śmiertelną. Jedynie poprzez edukację oraz podniesienie świadomości społeczeństwa można wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Według danych NIZP-PZH, do 31.08.2017 r. zakażenie rozpoznano u 849 osób, najczęściej u osób młodych, w wieku od 20 do 39 lat oraz u 15 osób w wieku od 60. roku życia.

Szerzeniu się zakażeń wirusem HIV sprzyjają zachowania ryzykowne, do których należy odbywanie stosunku płciowego bez zabezpieczenia z partnerem, co do którego nie ma pewności, że nie jest nosicielem wirusa HIV oraz wspólne korzystanie z igieł i strzykawek podczas zażywania narkotyków, sterydów, anabolików lub innych substancji psychoaktywnych.

Mówimy o zachowaniu ryzykownym także wtedy, gdy dojdzie do przerwania ciągłości tkanki i może nastąpić kontakt z zakażoną krwią, np. podczas piercingu, tatuażu czy innego zabiegu kosmetycznego lub medycznego.

Na zakażenie narażone są 
w dużym stopniu osoby, które zażywają substancje psychoaktywne. Pod ich wpływem może nastąpić utrata kontroli nad własnym zachowaniem i łatwo może dojść do zagrożenia zarażeniem wirusem HIV.

Integracja działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS ma na celu ograniczenie ryzyka występowania nowych zakażeń wirusem HIV. Ważną rolę odgrywa przy tym upowszechnienie informacji dotyczących testowania się w kierunku HIV. Każdy, kto podejrzewa możliwość zakażenia wirusem HIV, ma prawo wykonać test na obecność antygenu lub przeciwciał HIV.

W Polsce w każdym województwie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których można wykonać test bez skierowania, bezpłatnie 
i anonimowo. W naszym województwie punkty te działają w Olsztynie i Ełku a ich adresy można znaleźć na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 
w Bartoszycach oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Solidaryzując się z osobami, które cierpią z powodu HIV/AIDS, 27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku pierwszego grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS.

Z tego powodu grudzień jest miesiącem, w którym szczególnie zwraca się uwagę na działania profilaktyczne dążące do zwiększenia wiedzy społeczeństwa dotyczącej zakażeń wirusem HIV oraz choroby AIDS. Na stronie internetowej www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl można obejrzeć spoty uświadamiające, dlaczego trzeba rozmawiać z najbliższymi nawet na bardzo trudne tematy.

Jedynie wiedza dotycząca zagrożeń oraz odpowiedzialność za zdrowie i życie swoje oraz najbliższych może realnie wpłynąć na zmniejszenie liczby osób zakażonych wirusem HIV 
i zatrzymać epidemię AIDS.

Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nie dasz szansy AIDS #2398195 | 83.6.*.* 14 gru 2017 20:04

    jak będziesz wierny swojemu /ej/ partnerowi /ce/, zachowasz 6 przykazanie Boże. Wszystko w tym temacie.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5