Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Spotkanie uczniów "Mechaniaka" z Temidą, czyli lekcja w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach

2017-12-12 08:07:46 (ost. akt: 2017-12-12 08:12:09)

Autor zdjęcia: Danuta Maroska

Niecodzienną lekcję dydaktyczno-wychowawczą mają za sobą uczniowie drugiej klasy Technikum Mechatronicznego. Odwiedzili Sąd Rejonowy w Bartoszycach i poznawali jego pracę.

Uczniowie klasy drugiej Technikum Mechatronicznego, 8 grudnia wraz z wychowawczynią panią Danutą Maroską odwiedzili Sąd Rejonowy w Bartoszycach.

Uczniów przywitał prezes Sądu Rejonowego i przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sędzia Arkadiusz Rokicki.

W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Pan prezes przedstawił jak w dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji i komputeryzacji przebiega droga prowadzenia spraw sądowych, od złożenia wniosku, aż do uzasadnienia wyroku. Opowiedział o rodzaju prowadzonych przed sądem postępowań, roli i uprawnieniach procesowych stron postępowania oraz konfiguracji składów orzekających w zależności od rodzaju spraw i instancji.

Uczestnictwo w tym nietypowym spotkaniu było również doskonałą okazją dla młodzieży do uzyskania wiedzy dotyczącej reguł i norm zachowania się wobec sędziego niezależnie od tego w jakim charakterze idziemy do sądu (jako świadek, pozwany, czy powód).

Uczniowie mieli okazję być w sali rozpraw oraz pomieszczeniu przeznaczonym dla osób pozbawionych wolności dowożonych na rozprawy z zakładów karnych lub aresztów śledczych.

Mogli również zasiąść za stołem sędziowskim, na ławach oskarżonego czy obrońców, przymierzyć togę (strój urzędowy używany przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawie sądowej) ławnika.

Ponadto, młodzież odwiedziła gabinet dyrektora Sądu Rejonowego – pana Sylwestera Grodzkiego, który odpowiedział na następujące pytania uczniów: czym się różni funkcja prezesa sądu od funkcji dyrektora sądu, co należy do obowiązków dyrektora sądu i prezesa sądu oraz przedstawił tryb powoływania dyrektora sądu i prezesa sądu.

Na zakończenie wizyty uczniowie podziękowali panu prezesowi za przeprowadzenie interesującej lekcji dydaktycznej przybliżającej różne aspekty pracy sądu

D. Maroska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: DM

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages