Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Partnerska wizyta przyjaciół z Ukrainy w Szkole Podstawowej im. Łesi Ukrainki

2017-12-07 09:48:15 (ost. akt: 2017-12-07 09:52:12)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Szkoła Podstawowa z Ukraińskim Językiem Nauczania nr 8 im. Łesi Ukrainki w Bartoszycach, w ramach projektu „PerŁYNA- Ukraina — z polską i ukraińską kulturą za pan brat” przyjęła do siebie 11-osobową wymianę uczniów z Suchopołowiańskiej szkoły w obwodzie czernihowskim na Ukrainie.

Bardzo wiele osób zaangażowało się w nasz projekt, aby dzieci jak najlepiej wspominały czas spędzony w Polsce. Po długiej, 30- godzinnej podróży młodzież w końcu dotarła na miejsce. Od rana poznawali oni naszą szkołę, poznawali nauczycieli i uczniów.

Wieczorem goście z Ukrainy wyruszyli na spacer po naszym mieście. Odwiedzili różne ważne miejsca, pomniki i zabytki Bartoszyc. Bardzo gorąco przyjęli ich harcerze w Hufcu ZHP. Cieszyli się oni ze spotkania z przyjaciółmi z letniego obozu harcerzy polskich i ukraińskich płastunów.

Kolejnego dnia, 24 listopada, wspólnie odznaczyliśmy smutną i pamiętną dla wszystkich Ukraińców i nie tylko rocznicę Głodomoru w latach 1932- 33. Uczniowie naszej szkoły i przyjaciele z Ukrainy przedstawili refleksyjne, smutne artystyczne programy. Oprócz śpiewu i gry aktorskiej pojawiły się też elementy tańca o symbolicznej wymowie – cierpiącej Ukrainy.

W sobotę wszyscy spotkaliśmy się w naszej szkole, aby uczestniczyć w różnych ciekawych warsztatach, m.in. z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla uczniów z Ukrainy były to niezwykłe warsztaty, dające wielką korzyść, gdyż poznali podstawowe zasady udzielania pomocy w nagłych sytuacjach.

Po południu nasi uczniowie zabrali przyjaciół z Ukrainy do swoich domów i razem z nimi przyjemnie spędzili niedzielę według indywidualnego programu rodzin, które z wielką gościnnością przyjęły ukraińskie dzieci.

Za to już w poniedziałek wypoczęci i pełni energii wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie obejrzeliśmy cerkiew oraz zamek. Nasi goście byli zachwyceni wizytą w Termach Warmińskich. Po powrocie do Bartoszyc zjedliśmy pyszną pizzę i wróciliśmy do naszych domów, aby nabrać energii na kolejny długi dzień pełen wrażeń.

Ostatniego dnia naszego projektu podsumowaliśmy to co udało nam się zrobić. Wszyscy uczestnicy wymiany zaprezentowali wspólny taniec przygotowany pod opieką gimnazjalistek: Katarzyny Dąbrownej i Natalii Łatanyszyn. Za ich wkład bardzo dziękujemy.

Uczniowie z Ukrainy na pożegnanie podarowali nam program o patronce naszej szkoły — poetce Łesi Ukraince i o Ukrainie. Byliśmy zachwyceni również układami tanecznymi zaprezentowanymi przez gości. Oczywiście były podziękowania i podarunki na pamiątkę pobytu w naszej szkole.

Uczestnicy wymiany ostatnią noc spędzili nietypowo, a mianowicie w szkole, na śpiewie, tańcu i zabawie razem z polskimi partnerami wymiany. I chociaż była to noc nieprzespana, to na pewno pozostanie długo w pamięci. Kolejnego poranka, niestety, musieliśmy już pożegnać naszych gości z Ukrainy.

Ta wymiana z pewnością pozostawiła po sobie wiele pięknych wspomnień i znajomości. Już nie możemy się doczekać naszego majowego spotkania, tym razem w szkole w Suchopołowie.
Kinga Bącik, ucz. kl. II gimnazjum
Fotografie: Mirosław Drozd
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ale kogo to obchodzi?! #2393226 | 188.146.*.* 8 gru 2017 08:43

  ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages