środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

I Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych

2017-12-07 09:44:00 (ost. akt: 2017-12-07 09:46:39)

Autor zdjęcia: Gmina Bartoszyce

Współczesny świat niesie ze sobą coraz to nowsze zagrożenia, mające bezpośredni związek z rozwojem cywilizacyjnym. Obniża się wiek dzieci, u których specjaliści rozpoznają zaburzenia zachowania, a nawet uzależnienia. Od środków psychoaktywnych, telefonu, tabletu, portali społecznościowych, gier komputerowych. Stąd konieczne jest podejmowanie działań profilaktycznych, rozumianych jako proces wspierający człowieka w prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu.

Aby treści przekazywane młodym ludziom trafiały do ich wyobraźni i chroniły przed tym co niebezpieczne, powinny być podane w atrakcyjnej formie. Krótka pogadanka, czy naprędce wręczona ulotka raczej nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

Młodym ludziom należy zaoferować coś interesującego, a najlepiej zaangażować osobiście w konkretne działania. Takie możliwości daje m.in. teatr profilaktyczny.

— Podążając za głosem młodych ludzi, szukając nietuzinkowych form przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom, postanowiliśmy po dłuższej przerwie, zaproponować gminnym placówkom oświatowym zabawę w teatr — mówi Renata Tadorowska z Urzędu Gminy Bartoszyce.

Na zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły i gminne przedszkole. Na deskach Domu Kultury w Bezledach wystawiono 8 spektakli wyreżyserowanych przez opiekunów grup, w tym jeden, z Żydowa, napisany przez uczniów.

Tematyka dotyczyła zagrożeń płynących z sieci, uzależnień, przemocy, znaczenia prawidłowych relacji, zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w rodzinie. W przedsięwzięciu wzięło udział ok. 90 młodych aktorów w wieku od 4 do 15 lat.

Tego typu działania spełniają kilka funkcji. Są doskonałą okazją do tego, aby młodzi ludzie w niebanalny sposób wypowiedzieli się na temat problemów, z którymi często spotkają się w codziennym życiu. Pozwalają zdobyć rzetelną wiedzę, która następnie przekazywana jest rówieśnikom. Umożliwiają też odkrycie drzemiącego w młodych ludziach potencjału, co często przekłada się na wzmocnienie wiary w siebie i asertywność. To dwa istotne czynniki, chroniące młodych ludzi przed tym co ryzykowne i szkodliwe.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaBartoszyce

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages