Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Szkolne Koło Wolontariatu w LO im. Żeromskiego działa już 15 lat

2017-12-05 07:55:25 (ost. akt: 2017-12-05 09:01:35)

Autor zdjęcia: archiwum LO

Wiele dobrego przez ostatnie 15 lat zrobili i robią wolontariusze - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu warto o tym przypomnieć.

Wolontariat stacjonarny naszego liceum ma swoją historię. Sięga roku 2002 r., kiedy to pierwsza grupa uczniów rozpoczęła swoją pracę w Bartoszyckim Domu Dziecka.

Uczniowie, którzy podjęli się roli wolontariuszy systematycznie chodzili na spotkania z dziećmi, po to , aby spędzać z nimi czas wolny, pomagając w nauce, odrabianiu lekcji, czy też bawiąc się. Ich celem było, nawiązanie dobrych relacji, zorganizowanie im wolnego popołudnia, a także wpływanie na indywidualny rozwój poznawczym.

Każdego roku przez 15 lat do dzisiaj uczniowie –wolontariusze kontynuują te spotkania, które przynoszą również obopólną korzyść.

W kolejnych latach liczba wolontariuszy zwiększała się, ale zwiększała się też liczba form pracy.

Od 10 lat współpracujemy również z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Pomocy Paliatywnej dla którego, każdego roku wolontariusze organizują akcję ZNICZ. Jej celem jest sprzedaż zniczy przed Świętem Zmarłych, aby z uzyskanych pieniędzy dokonać zakupu sprzętu medycznego na potrzeby hospicjum domowego działającego na terenie naszego miasta i powiatu. Zakupiony sprzęt służy w osobom terminalnie chorym w celu ulżenia im w cierpieniu.

Trzecia grupa wolontariuszy z liceum od ponad 12 lat pomaga, systematycznie i aktywnie działa i współpracuje z Domem Pomocy Społecznej. Pensjonariuszom umilają czas śpiewem tańcem i wierszami. Pamiętają o Dniu Babci, Dziadka, Walentynkach czy świętach. Pamiętają również o odwiedzinach w codziennym dniu, aby jego szarość nabrała bardziej wyrazistych kolorów. Opiekunem grupy jest Pani Elżbieta Monkiewicz.
Fot. archiwum LO


Czwarta grupa wolontariuszy, która ma nieco krótszy staż to osoby, które od 5 lat niosą pomoc, radość i swój czas dają dzieciom mieszkającym w internacie szkoły specjalnej.

Spotykając się z dziećmi, które bardziej niż inni potrzebują pomocy, wsparcia i zainteresowania doświadczają szczególnych umiejętności. Z nimi również się bawią, ale też pomagają w lekcjach i nauce. Opiekunem grupy jest Pani Magda Araśniewicz.

Od tego roku szkolnego nawiązaliśmy jeszcze jeden kontakt i zebraliśmy malutką gromadkę wolontariuszy, która rozpoczyna pomoc we współpracy z Centrum Pomocy Rodzinie.

Wolontariusze, zmierzą się z nowym doświadczeniem ,będą pomagać w nauce dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych.

Jednak najdłuższą 20 letnią tradycję ma u nas wolontariat tzw. „Akcyjny”. Wolontariusze byli i nadal są angażowani do różnych, bieżących form aktywności. Uczniowie liceum stają się wolontariuszami w różnych akcjach. Na przełomie 20 lat były to takie działania jak; pomoc ludziom starszym, samotnym mieszkającym na terenie naszego miasta w drobnych czynnościach domowych typu sprzątanie, zakupy itp.

Dawaliśmy również swój czas dzieciom uczęszczającym do świetlic środowiskowych m.in. w Stowarzyszeniu na rzecz Narkomanii przy ulicy Hubalczyków, ulicy Marksa w Stowarzyszeniu Źródło, świetlica pracująca w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą-bliscy kochają” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Od wielu lat nasi wolontariusze brali także aktywny udział w choince dla dzieci organizowanej prze Polski Komitet pomocy Społecznej, a także od lat udzielają swojej pomocy w obsłudze technicznej Przeglądu Artystycznego Osób Niesamodzielnych organizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wielokrotnie organizowaliśmy zbiórkę zabawek dla dzieci we współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, oraz zbiórkę pluszaków dla najmłodszych pacjentów w Szpitalu Powiatowym. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowań do przedświątecznej zbiórki żywności.

Praca w której widać aktywność uczniów naszego liceum jest działaniem stałym, ciągłym i systematycznym i nieprzerwanym.

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 wzorem lat poprzednich uczestniczy 70 wolontariuszy

1.Kontynuujemy swoje działania poprzez systematyczne wizyty każdym dniu nauki szkolnej w Domu Dziecka i internacie szkoły specjalnej.

2. Organizujemy artystyczne okazjonalne wyjścia do Domu Pomocy Społecznej oraz bieżące wizyty popołudniowe w celu uatrakcyjnienia ich czasu

3.Przygotowujemy się do akcji przedświątecznej zbiórki żywności w sklepach.

4.Rozszerzamy swoją współpracę w Centrum Pomocy Rodzinie, pomoc w nauce dzieciom w rodzinach zastępczych.

5. Uaktywniamy się w corocznej akcji ZNICZ.

Małgorzata Kuzia pedagog i psycholog szkolny- koordynator
Szkolnego Koła Wolontariatu


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Yelnats #2391795 | 81.15.*.* 6 gru 2017 12:19

    Piękne, wspaniałe! Możesz, więc pomagaj. Ogromna podzięka dla Pani Małgosi, Elżbiety i innym opiekunom. Wspaniali uczniowie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages