Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

W Bartoszycach odbyła się akademia PCK z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa

2017-11-28 09:48:14 (ost. akt: 2017-11-28 10:14:43)

Co roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. To jedna z nielicznych okazji do spotkania się w tak licznym i zacnym gronie honorowych dawców krwi, wolontariuszy i sympatyków HDK, pracowników publicznej służby krwi oraz władz samorządowych.

Z tej okazji 25 listopada w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował Akademię HDK.


To jedna z nielicznych okazji do wyrażenia naszym krwiodawcom wdzięczności i okazania wielkiego szacunku za ich bezinteresowną ofiarę krwi.
 Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom za propagowanie i wspieranie honorowego krwiodawstwa. Składam wyrazy wdzięczności Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, szpitalom, centrom krwiodawstwa, organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom i klubom Honorowych Dawców Krwi za krzewienie i rozwijanie idei krwiodawstwa.

Pragniemy podziękować Leszkowi Mackielowi, Stanisławowi Dąbkowskiemu i Damianowi Łazurkiewiczowi, którzy swą pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju tej szczytnej idei. Wasza działalność jest w najwyższym stopniu godna pochwał oraz naśladowania.

Zakończono XIV edycję Ogólnopolskiego Turnieju Szkól Ponadgimnazjalnych pod hasłem "Młoda Krew Ratuje Życie”, która trwała od 1 września 2016 r. do 22 czerwca 2017 r. Podstawą aktywności w promocji honorowego dawstwa krwi był wskaźnik oddanej krwi w ramach turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły.

Drugie miejsce w województwie zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej (koordynator Monika Tatol).

Oddział Rejonowy PCK w Bartoszycach w 2017 r. wystawił 110 wniosków na Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi.
III stopień (kobiety 5 l, mężczyźni 6 l)
Wioleta Wilczek
Arkadiusz Żuk
Paweł Macul
Eugeniusz Rafalski
Krzysztof Masłowski
Paweł Niziołek
Leszek Zagajewski
Jan Puchaczewski

Paweł Klimek
Natalia Sibińska
Sławomir Klukowski

Jan Czarnuszewicz
Michał Karpiński
Leszek Dobrzyński
Łukasz Nawrocki
Janusz Burnat

II stopień (kobiety 10 l, mężczyźni 12 l)
Leszek Bachar
Tomasz Malinowski
Janusz Czarnuszewicz
Marcin Czajkowski
Damian Kossakowski
Stanisław Strzedziński
Andrzej Borys
Jan Puchaczewski

Sławomir Klukowski

I stopień (kobiety 15 l, mężczyźni 18 l)
Jan Puchaczewski
Leszek Bachar
Dagmara Kotowska
Cezary Sobczak
Tomasz Malinowski


Ponadto OR PCK w Bartoszycach wystawił dwa wnioski na Odznakę Zasłużony dla Zdrowia Narodu dla siostry Małgorzaty Napiórkowskiej z Bisztynka oraz Romana Powierży, który oddał najwięcej krwi — 77,550 l (nie mamy jeszcze odpowiedzi).

Wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem strażacy 3 czerwca 2017 r. podsumowali w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Olsztynie XI edycję programu „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew”.

W trakcie spotkania przedstawiciele komend powiatowych PSP oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które uzyskały największą aktywność w trakcie trwania programu, otrzymali wyróżnienia.

W uroczystości udział wzięli: Dyrektor Olsztyńskiego Oddziału PCK – Andrzej Karski, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Mirosław Hołubowicz, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i jednocześnie wiceprezes Oddziału Okręgowego PCK w Olsztynie  – bryg. Michał Kamieniecki, zaś Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie reprezentowała specjalista ds. promocji i administracji Renata Leśniak. Obecni byli również komendanci miejscy i powiatowi państwowej straży pożarnej i druhowie OSP z Warmii i Mazur.

W kategorii Komendy Państwowej Straży Pożarnej 2. miejsce przypadło KP PSP w Bartoszycach, gdzie 48 strażaków oddało 17,100 l krwi (łączna ilość krwi w tej edycji to 50, 400 l).

W kategorii Ochotnicze Straże Pożarne 
zwyciężyło Górowo Iławeckie. Tutaj 18 strażaków oddało 24, 300 l krwi. Trzecie miejsce zajął Kamińsk — 15 strażaków oddało 16, 650 l.

Dziękujemy Komendantowi Powiatowemu PSP w Bartoszycach za coroczną pomoc przy zwożeniu słodyczy podczas "Gwiazdki Czerwonokrzyskiej”.

Nie mamy zbyt wielu okazji, by podziękować naszym siostrom PCK za ich ciężką i niedocenianą pracę. Od ponad 40 lat w Bartoszycach zajmują się opieką nad ludźmi chorymi i potrzebującymi, poświęcając się im bezgranicznie i wkładając dużo empatii i serca przy opiece.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować:
 Helenie Dudko, Teresie Omieczyńskiej, Teresie Kuczyńskiej, Jolancie Lewickiej, Bożenie Maślach oraz Halinie Wosińskiej. Życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i dalszej współpracy w tak zacnym gronie.

Na wniosek Zarządu Rejonowego PCK w Bartoszycach, Kapituła Odznaki Honorowej PCK przyznała: Odznakę Honorową IV stopnia Alicji Matusiak, Odznakę Honorową IV stopnia Wojciechowi Zabłockiemu, Odznakę Honorową III stopnia Bożenie Mączyńskiej, Odznakę Honorową II stopnia Romanowi Powierży.

Przy OR PCK w Bartoszycach działają prężnie 3 kluby: Klub HDK im. dr Jana Chilmanowicza (34 członków
), Klub HDK przy OSP w Kamińsku (20 członków
), Klub HDK PCK Służb Mundurowych przy 20 BBZ (65 członków).

Klub HDK im. dr. Jana Chilmanowicza przeprowadził diwe akcje poboru krwi, a w trzeciej akcji pomagał. Klub HDK PCK Służb Mundurowych przy 20 BBZ zorganizował w ciągu roku 7 akcji.

Serdecznie dziękujemy za wrażliwość, zaangażowanie w sprawy honorowego krwiodawstwa oraz za wielkie serce i bezcenny dar życia, który każdego dnia bezinteresownie ofiarujecie drugiemu człowiekowi. Składamy podziękowania na ręce Elżbiety Kordyś — Prezes Klubu HDK im.dr. Jana Chilmanowicza oraz Krzysztofa Śliwińskiego — Prezesa Klubu HDK PCK Służb Mundurowych przy 20 BZZ.

Od stycznia do połowy listopada do punktu pobrań krwi w Bartoszycach zgłosiły się 4352 osoby, które oddały 450 l krwi.

Akademię uświetnił występ dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 9 w Bartoszycach. Program przygotowały Katarzyna Wus, Jadwiga Majcher i dzieci z grupy Zajączki.

Beata Arodź
kierownik OR PCK
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zasłużony. Krwiodawca #2385140 | 37.47.*.* 28 lis 2017 20:48

    Szkoda że zapomniano o byłych zasłużonych którzy będąc młodymi i zdrowymi oddali niemało krwi. Żal ze tak szybko o nich zapomniano.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages