Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Klaster mądrych samorządów

2017-11-26 16:01:33 (ost. akt: 2017-11-27 20:19:31)
Symboliczne otwarcie biura Cittaslow w Olsztynie. Od lewej: Jacek Kostka, Pier Giorgio Oliveti i Gustaw Marek Brzezin

Symboliczne otwarcie biura Cittaslow w Olsztynie. Od lewej: Jacek Kostka, Pier Giorgio Oliveti i Gustaw Marek Brzezin

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jak żyć w małych miastach? Na to pytanie odpowiadali goście jednego z paneli podczas I Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości w Olsztynie. Punktem zaczepienia był ruch Cittaslow, który zrzesza miasta do 50 tysięcy mieszkańców.

Ruch Cittaslow osiągnął już na tyle dużą dojrzałość, że stworzył klaster samorządów świadomych tego, że wspólna polityka związana z reprezentowaniem ruchu wobec władz krajowych i wojewódzkich, a nawet europejskich, może dawać bardzo wymierne efekty.

To dla nich został opracowany i wdrożony Ponadlokalny Program Rewitalizacji Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki temu do samorządów trafiło ponad 200 mln zł. Pieniądze pomogą w wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej, a zwłaszcza do aktywizacji mieszkańców.

Członkowie stowarzyszenia Cittaslow chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Na I Warmińsko-Mazurskim Kongresie Przyszłości prelegenci dyskutowali, jak dobrze żyć w małych miastach.

Na kongresie był obecny Pier Giorgio Oliveti, dyrektor generalny Cittaslow International. Jego wizyta podyktowana była także otwarciem w Olsztynie pierwszego poza Włochami biura stowarzyszenia, które ma swoją siedzibę w Orvieto.

Wstęgę symbolicznie przecięli Oliveti, marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego i prezes zarządu Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow.

kwk/miron

Uczestnicy panelu „Jak żyć w małych miastach?”

Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego
— W przyszłym roku zaczniemy duże infrastrukturalne inwestycje związane z naszą przynależnością do sieci. Myślę, że aby lokalna społeczność zrozumiała, czym jest Cittaslow, potrzeba czasu, choć to, że powołujemy obecnie w mieście Radę Seniorów, Radę Sportu oraz inne ciała, które będą współdecydowały o jego losach, to właśnie realizacja zapisów statutu Cittaslow.

Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka
— Przynależność do sieci Cittaslow to ogromne możliwości, z których gmina Olsztynek korzysta od dawna. Opracowujemy projekty zagospodarowania plaży nad Jeziorem Jemiołowskim oraz remont zabytkowej wieży ciśnień. Otrzymamy też środki na Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej, który będzie aktywizował młodych ludzi.

Jacek Wiśniowski
Fot. archiwum
Jacek Wiśniowski
Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
— Idea Cittaslow pomaga znaleźć pomysł na siebie. Dzięki niej tworzymy miejsce dobrego życia dla mieszkańców oraz naszych gości. Dbamy o przyrodę, tradycję kulinarną, historię, ale nie chcemy być skansenem. Rozwijamy się, korzystamy z najnowszych technologii, polepszamy warunki życia mieszkańców. Idea Cittaslow nie przeszkadza w byciu nowoczesnym.

Jacek Morzy, zastępca burmistrza Gołdapi
— Idea Cittaslow idealnie wpisuje się w uzdrowiskową funkcję Gołdapi. Wykorzystaliśmy znakomity klimat, najczystsze w Polsce powietrze oraz Piękną Górę. Teraz wykorzystujemy szlak rowerowy Green Velo. Dlatego wybudowaliśmy 170 km tras rowerowych wokół Gołdapi, żeby miłośników takiej turystyki zatrzymać u nas na dłużej.

Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego
— Głównym filarem współpracy zagranicznej jest budowanie relacji pomiędzy mieszkańcami partnerskich samorządów. Sprzyja to wzajemnemu poznawaniu przez młode pokolenie kultury, tradycji i języka rówieśników. Nie bez znaczenia jest korzystanie z doświadczeń partnerów zagranicznych w zakresie łączenia rozwoju przedsiębiorczości z klimatem miast Cittaslow.

Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca
— Biskupiec jestm przykładem myślenia o przyszłości przy wykorzystaniu napędu, jaki daje marka Cittaslow. Stawiamy na jakość życia mieszkańców i dobre samopoczucie odwiedzających nas gości. Poprawiamy warunki życia dzięki pozyskiwaniu środków z zewnątrz, a także dzięki ściąganiu inwestorów, którzy znajdują tu przyjazne otoczenie. Myślimy perspektywicznie i nie boimy się wyzwań.

Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa
— W Barczewie przygoda z rewitalizacją rozpoczęła się już w 2011 roku od odrestaurowania wschodniej części Starego Miasta. Teraz przygotowujemy się do kolejnych projektów. Zadbamy o to, aby przywrócić zaniedbane i zdegradowane obszary naszego miasta do życia. Zrewitalizowane obiekty nie tylko ułatwią życie mieszkańcom, ale i wpłyną pozytywnie na ruch turystyczny i aktywność miasta.

Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola
— Kongres Przyszłości to ważne wydarzenie dla całego regionu. Cieszę się, że Sępopol jako miasto członkowskie sieci Cittaslow o krótkim stażu, mogło skorzystać z doświadczeń innych samorządów i przedsiębiorców w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Uczestnictwo w sieci Cittaslow pozwoli nam też zachęcać turystów do odwiedzenia naszej małej ojczyzny.

Leszek Boczkowski, burmistrz Jezioran
— Uczestnictwo w Cittaslow jest dla nas wskazaniem kierunku, w któym powinniśmy się rozwijać. Realizując projekty, stawiamy na aktywizację mieszkańców, lokalność́, autentyczność, tradycję. Naszą dewizą jest: „Jeziorany — gminą otwartą, dynamicznie rozwijającą się, kultywującą tradycje i dziedzictwo kulturowe, gminą o dobrych warunkach życia”.

Leszek Śpiewak, zastępca burmistrza Nidzicy
— Inicjatywy, takie jak Kongres Przyszłości, są doskonałą okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, ale również do dyskusji nad kształtem polityki regionalnej i możliwościach naszego województwa. Musimy stawiać sobie coraz ambitniejsze cele, by wreszcie stało się ono wiodącym obszarem kraju. By to od nas czerpano wzorce i starano się im dorównać.

Beata Harań, wiceburmistrz Dobrego Miasta
— Nadrzędnym celem podejmowanych w Dobrym Mieście działań rewitalizacyjnych jest wspieranie zaangażowania społecznego. Chcemy, aby mieszkańcy byli świadomi potrzeby rewitalizacji. W Dobrym Mieście uciekamy się do różnych, często innowacyjnych metod, by nakłonić naszych mieszkańców do uczestnictwa w życiu społecznym. Wszystko, co robimy służy mieszkańcom.

Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia
— Gmina Pasym podpisała oficjalne porozumienia o współpracy międzynarodowej z Bassenheim (Niemcy) oraz Sużanami (Litwa, Rejon Wileński). Obecnie oprócz oficjalnych wizyt delegacji na uroczystościach samorządowych prowadzona jest wymiana dzieci i młodzieży oraz wymiana zespołów muzycznych i folklorystycznych. O tych doświadczeniach opowiedziałem podczas Kongresu Przyszłości w Olsztynie.

Włodzimierz Mońka, wiceburmistrz Bisztynka
— Obecność Bisztynka w ruchu Cittaslow stworzyło możliwość rozwoju poprzez wykorzystanie naturalnych warunków miasta, w którym brak jest zakładów przemysłowych. Nieduża miejscowość tworzy idealny model miasta dobrego życia, w którym stawia się na ochronę przyrody, powietrza, wpieranie lokalnych potraw i rzemiosła oraz dąży do poprawy jakości życia mieszkańców.

Wójt gminy Kurzętnik — Wojciech Dereszewski
Fot. Arch. UG
Wójt gminy Kurzętnik — Wojciech Dereszewski
Wojciech Dereszewski, wójt Kurzętnika
— Chciałbym, żeby podobne kongresy odbywały się na Warmii i Mazurach przynajmniej dwa razy w roku. Czułem się tam bardzo swobodnie, mimo ponad tysiąca uczestników. Poziom merytoryczny dyskusji był bardzo wysoki. Pozwolił mi stać się bogatszym o to, jak ukierunkowywać swoje działania, które mają wpływać na poprawę jakości życia mieszkańców na terenach gmin. Chcę być partnerem w organizacji kolejnych kongresów.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages