Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Bartoszyce. "Mechaniak" certyfikowaną szkołą przyjazną środowisku

2017-11-23 08:20:28 (ost. akt: 2017-11-23 08:31:20)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 1 w Bartoszycach

Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach przyznano Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Aby go zdobyć uczniowie podejmowali szeroko pojęte działania proekologiczne.

Uzyskanie tego certyfikatu wiązało się z dużym zaangażowaniem całej społeczności szkolnej w działania na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony środowiska przyrodniczego.

W minionym roku szkolnym w naszej placówce podejmowanych było wiele inicjatyw proekologicznych. Młodzież brała udział w zajęciach i warsztatach na temat m.in. zagospodarowania odpadów oraz ekologicznych zakupów, zapoznała się ze strukturą i zasadami funkcjonowania Nadleśnictwa Bartoszyce, uczyła się rozpoznawania gatunków rodzimych drzew i krzewów, a także skał, minerałów i skamieniałości, poznała też gatunki i biologię fauny morskiej.

Uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych przez szkołę i placówki zewnętrzne, takich jak: „Zdrowa i czysta atmosfera”, „Ekocoś z niczego”, „Drugie życie roweru”, a także w wycieczkach dydaktycznych do Akwarium Gdyńskiego, Wodociągowo-Ciepłowniczej Spółki "COWIK" w Bartoszycach, Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wysiece, do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wystawę minerałów.

Brali udział w ogólnopolskich akcjach „Sprzątanie świata” i „Dzień Ziemi”, a w ramach Światowego Dnia Drzewa posadzili drzewka w pobliskim lasku i okolicach szkoły.

W ramach zajęć dydaktycznych młodzież przygotowała i przedstawiła, na zasadzie konkursu, prezentacje multimedialne na temat zasobów wodnych i leśnych świata i Polski.

Aby odciążyć środowisko naturalne zbierano nakrętki i zużyte baterie. Nawiązano też współpracę z Fundacją Nasza Ziemia, a w szkole powstał Klub Naszej Ziemi.

Wyżej wymienione zadania realizowane były w ramach trzech projektów ekologicznych pt.: „Szkolne centrum recyklingu”, „Woda – podstawa życia”, „Drzewa dla ludzi-ludzie dla drzew”.

Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wydatnej pomocy ze strony Nadleśnictwa Bartoszyce i Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. Działania w szkole koordynował zespół nauczycieli w składzie Mariola Maciejewska, Stanisław Rudziński, Anna Nowoszyńska – Ejlak, Iwona Jedwabnik i Elżbieta Klimus.

Przedłożone do Kuratorium Oświaty w Olsztynie sprawozdanie, zawierające m.in. opisy w/w projektów ekologicznych, działań podejmowanych w ciągu ostatnich trzech lat na rzecz ekologii i ochrony środowiska oraz współpracy ze środowiskiem lokalnym, spełniło wszystkie wymagania formalne i merytoryczne. Uroczyste wręczenie Certyfikatu już w styczniu 2018 r.

Mariola MaciejewskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages