Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Żydowo. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

2017-11-23 06:22:16 (ost. akt: 2017-11-23 06:32:44)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły w Żydowie

Tegoroczne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bartoszyce odbyły się w Żydowie i zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego
w Żydowie.

W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono kolejną rocznicę
w naszej szkole, gdyż byliśmy gospodarzem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

„Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był.” – te słowa, wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświecały tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Żydowie.

Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

Pamiętając te wydarzenia i ich wagę, przygotowano piękny i wzruszający program artystyczny, którego część oficjalna odbyła się w Kościele Parafialnym pod wyzwaniem Najświętszej Marii Panny w Żydowie.

Na wstępie, ksiądz proboszcz – Mariusz Grabas – przywitał przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas kapłani z księdzem infułatem Adolfem Setlakiem, burmistrz miasta Bartoszyce – pan Piotr Petrykowski, wójt gminy Bartoszyce – pani Jadwiga Gut, przedstawiciele służb mundurowych: 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej z kompanią honorową, Straży Granicznej z proporcem, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Bartoszyce, przedstawiciele Związku Sybiraków z pocztem sztandarowym, dyrektorzy szkół gminnych wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Bartoszyce, radni Rady Gminy Bartoszyce, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, młodzież, parafianie.

Uroczystość rozpoczęła pani wójt gminy Bartoszyce. W swoim przemówieniu przybliżyła historię odzyskania przez Polskę niepodległości, przywitała zgromadzonych oraz wyraziła satysfakcję z kultywowania tradycji obchodzenia uroczyście tak bardzo ważnego w historii Polski święta.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat, uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań – Anny Jodko, Ewy Hadała oraz Joanny Siwińskiej, przygotowali uroczystą akademię, którą przedstawiono tuż po wypowiedzi pani wójt.

Swoim występem porwali serca słuchaczy, a nie jednemu łezka popłynęła z oczu. Przygotowane wiersze przypomniały wielu starszym o latach ich dzieciństwa, pieśni patriotyczne porywały do śpiewu.

Starannie skomponowany scenariusz, przygotowana dekoracja i dbałość o stroje młodych aktorów i szkolnego chóru zwróciły uwagę i wywołały pochlebne komentarze wśród przybyłych. W uszach słuchaczy długo jeszcze rozbrzmiewał polonez odtańczony przez uczniów i uczennice w pięknych strojach z epoki napoleońskiej. Wychowankowie zebrali brawa i słowa uznania.

Gdy opadły emocje po akademii, ksiądz proboszcz - Mariusz Grabas zaprosił na Mszę świętą, którą celebrował wspomniany ksiądz infułat Adolf Setlak.

Po uroczystościach w kościele wszyscy udali się do szkoły na ciepły poczęstunek. Przybyłych już w progu przywitali gospodarze: pani dyrektor – Beata Szymko, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. J. H.
w Żydowie.

W miłej atmosferze, przy dźwiękach pieśni patriotycznych świętowano do godzin wieczornych.

Joanna Borys
Joanna Siwińska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages