środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Studenci negocjowali z porywaczami

2017-11-22 22:55:13 (ost. akt: 2017-11-23 05:31:30)
Scenariuszem działań studentów były negocjacje z porywaczami autobusu z młodzieżą szkolną

Scenariuszem działań studentów były negocjacje z porywaczami autobusu z młodzieżą szkolną

Autor zdjęcia: Archiwum WSB

BARTOSZYCE\\\ "Od studenta do specjalisty" to motto Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dlatego w bartoszyckim wydziale tej uczelni studenci obchodzili swój dzień praktycznie. Działali "w realu", a nie w sali wykładowej.

Wszytko zaczęło się od zajęć terenowych, które miały na celu w praktyce nauczyć studentów, jak negocjować z porywaczami autobusu przewożącego młodzież szkolną. — Zajęcia nasze mają na celu przedstawienie schematów oraz zasad postępowania w sytuacji kryzysowej i w głównej mierze skupiają się na opisie kolejnych etapów negocjacji oraz zachowania ich uczestników — mówił Sławomir Oleksiński, student trzeciego roku pedagogiki.

Sytuacja została opanowana dzięki doskonałym umiejętnościom negocjatora, a porywacze, którzy podczas przedłużających się negocjacji ulegali coraz większemu zmęczeniu, w końcu zdecydowali się wypuścić zakładników. Następnie profesjonalnej pomocy medycznej udzielili im studenci ratownictwa medycznego i wspierający ich ratownicy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. — Dzięki zaangażowaniu naszych wspaniałych studentów z trzeciego roku oraz ratowników z pierwszego roku, całe przedsięwzięcie przebiegło sprawnie i bezproblemowo. W tym miejscu należy również wspomnieć o wykładowcach WSB, którzy służyli fachową pomocą i pomagali w stworzeniu scenariusza zajęć. Szczególne podziękowania studenci składają magister Magdalenie Jaszak za sprawowanie nadzoru w czasie pisania dialogów oraz podczas określania profilów psychologicznych porywaczy — mówiła Izabela Kurowicka, specjalista ds. promocji i kontaktów z otoczeniem bartoszyckiego wydziału.

Dalsza część obchodów Dnia Studenta, dzięki uprzejmości płka dypl. Janusza Wiatra, dowódcy 20 BBZ, odbyła się w hali sportowej jednostki. Studenci podzieleni na drużyny wzięli udział w II Uczelnianym Turnieju Piłki Siatkowej. Po zaciętych bojach najlepszą okazała się drużyna II roku plus goście, drugie miejsce zajęli ratownicy medyczni, trzecie przypadło drużynie trzeciego roku pedagogiki, a czwarte bezpieczeństwu publicznemu.

Po wręczeniu pucharów oraz pamiątkowych dyplomów przez prodziekan wydziału mgr inż. Agnieszkę Walentynowicz, inicjatywę przejęli studenci ratownictwa medycznego. Tu szczególne podziękowania należą się Bartłomiejowi Chilmanowiczowi, studentowi pierwszego roku oraz ratownikowi medycznemu i strażakowi jednocześnie, który wraz z Arkadiuszem Kosutem przeszkolili wszystkich studentów z udzielania pomocy przedmedycznej. Pierwsza część szkolenia była teoretyczna, natomiast w drugiej studenci pod czujnym okiem instruktorów ćwiczyli na fantomach resuscytację, czyli mówiąc potocznie, sztuczne oddychanie i masaż serca, mające przywrócić poszkodowanemu czynności życiowe. Dowiedzieli się także, jak używać i obsłużyć defibrylator. Taka wiedza jest bardzo przydatna. Umiejętności w tym zakresie powinien posiadać każdy.

Aby tradycji akademickiej stało się zadość, nie zabrakło również otrzęsin studentów pierwszego roku. — Otrzęsiny to rytualna inicjacja do grupy, pełniąca niekiedy rolę obrzędu przejścia, czy osiągnięcia dojrzałości. W zamierzeniu otrzęsiny mają na celu integrację nowego członka z grupą. Wtedy otrząsana osoba zwykle staje się pełnoprawnym członkiem danej społeczności. Służą również ustaleniu lub zaznaczeniu relacji między nowymi a starymi członkami grupy — tłumaczył nowym kolegom Dariusz Mich, student drugiego roku pedagogiki. By wstąpić w szeregi społeczności akademickiej studenci musieli przejść przez szereg prób i konkursów.

Wydział Nauk Społecznych WSB funkcjonuje w Bartoszycach od 2014 roku. Studenci mogą kształcić się na studiach licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych. Młody wydział wychował już ministerialnego stypendystę.

Tomasz MirońskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rafcio #2381439 | 94.254.*.* 23 lis 2017 21:02

  Brawo drugi rocznik! Dalej jestem pod wrażeniem zaangażowania w grze. Gratuluję pierwszego miejsca!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pis #2380758 | 188.146.*.* 23 lis 2017 10:27

  Bzdura

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages