Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Strażacki tydzień. Sprawdzajmy stan przewodów kominowych i wentylacyjnych!

2017-11-13 11:06:50 (ost. akt: 2017-11-13 11:28:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W okresie od 6 do 12 listopada br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 10 razy, z czego 7-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejsce zagrożenia oraz 3-krotnie w trakcie działań gaśniczych.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencję związane m.in. z wypompowaniem wody z zalanej piwnicy w Głomnie (gm. Bartoszyce), poszukiwaniem zaginionej osoby, pomocą policji w otwarciu mieszkania, wypadkiem samochodu osobowego w Maszewach (gm. Bartoszyce), zabezpieczeniem meczu piłki nożnej w Sępopolu oraz zabezpieczeniem obchodów Święta Niepodległości na Placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach.

Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to 2 pożary sadzy w przewodach kominowych oraz pożar w pustostanie w Melejdach (gm. Sępopol).

W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używasz węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się również zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej.

W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Czujnik tlenku węgla.
Fot. Straż Pożarna
Czujnik tlenku węgla.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy po raz kolejny do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. czujek 2w1.

Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.

Na rynku dostępne są również autonomiczne czujki dymu, które instalowane są samodzielnie lub mogą być połączone w sieć, wówczas zadziałanie jednej czujki powoduje uruchomienie sygnalizatorów w pozostałych czujkach.

kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages