Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wojciechy. Rok dla Niepodległej

2017-11-11 08:27:24 (ost. akt: 2017-11-11 08:34:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach mówią o patriotyzmie i niepodległości w związku z ogłoszeniem roku szkolnego 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej"

"Niepodległa, niepokorna - zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska (...) ma."


W związku z przypadającą na 2018 rok 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej”.

Niepodległość jest dobrem nas wszystkich, ale nie została nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba o nią walczyć każdego dnia.

Sto lat temu nasi przodkowie wspólnym wysiłkiem militarnym i politycznym odzyskali utraconą w 1795 roku wolność. Rozpoczęli budowę nowoczesnego państwa i obronili jego granice.

Przeszłość jest fundamentem na którym budujemy naszą przyszłość. Nie zapominajmy o tym. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nas język, nasza kultura i tradycja.

Teresa Bryła

Dla Niepodległej - Patriotyzm. Wypowiedzi uczniów

Jeśli kochamy swoją ojczyznę i zrobilibyśmy dla niej wszystko – jesteśmy patriotami. (...) Patriotyzm to po prostu miłość do ojczyzny.
Ktoś mógłby zapytać, za co tak bardzo kochamy swój kraj? Kochamy swoją ojczyznę, ponieważ nasi przodkowie przelewali za nią swoją krew. Nie możemy pozwolić, żeby ich ofiara poszła na marne.
Maciek, Bartek, Kuba, Adam

Patriotyzm to postawa godna szacunku - umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, Patriotyzm, to pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. To również umiłowanie i pielęgnowanie narodowych tradycji, kultury i języka.(...)
Maks

Patriotyzm jest dla mnie umiłowaniem i przywiązaniem do kraju, w którym mieszkam. Jest to także szacunek do symboli narodowych, obyczajów i kultury.(...)
Nikola

Patriotyzm to znaczy, że szanuję Polskę i jej flagę, godło i hymn.
Patrycja

Patriotyzm - to miłość do ojczyzny, do kraju w którym się urodziłam. (...)
Jako Polka jestem dumna z praw jakie obowiązują w Polsce. Mamy prawo wolności słowa. Możemy wspólnie decydować o dobru naszego kraju – Polski. Jestem dumna (...) z ludzi walczących za nasz kraj. (...)
Zuzia

Dla mnie patriotyzm to oddanie czci tym, którzy walczyli za wolną ojczyznę. Gdy wywieszamy flagi. (...)
Janek

Patriotyzm oznacza dla mnie szacunek dla kraju i kultury oraz dla ludzi mieszkających w Polsce.
Uczucie dumy z tego, że jestem Polką wywołuje to, że nasi przodkowie walczyli o nasz kraj, po to byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
Emilka

Patriotyzm to postawa pełna szacunku i oddania wobec własnej ojczyzny oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. (...) a także gotowością do poświęcania własnego zdrowia lub życia oraz pracy dla jej dobra. Jest to także umiłowanie i trwanie w narodowej tradycji, kulturze i języku.
Ania

Kiedy obcokrajowcy odwiedzą nasz kraj, są zachwyceni naszym krajobrazem, kulturą i gościnnością.
Jestem dumny, że jestem Polakiem:
- gdy nasi sportowcy zdobywają podziw i słyszę nasz hymn,
- gdy słyszę, że nasi kibice są najlepsi na świecie,
- bo z mojej ojczyzny pochodzi Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Maria Skłodowska - Curie,
- ponieważ mamy najlepszych kardiologów na świecie i wybitnych inżynierów,
- bo polscy pracownicy są cenieni za granicą.
Jestem dumny, że jestem Polakiem najbardziej gdy uczę się historii. Dowiaduję się jak wiele dokonali moi przodkowie. ile poświęcili walcząc z wrogiem podczas II wojny światowej. Jak ratowali Żydów z getta. I walczyli na wszystkich frontach. To, że Franciszek Kornicki – polski pilot walczący o Anglię, został uznany za bohatera bitwy i wygrał plebiscyt w Wielkiej Brytanii. Jestem dumny z "Solidarności” i Lecha Wałęsy, z tego, że Polska obaliła komunizm. Jestem dumny, że jestem Polakiem i z mojej mowy. Wszyscy uczą się obcych języków, ale język polski jest najtrudniejszy na świecie. Tych powodów jest wiele, a ja zawsze będę kochał swój kraj i będę dumny, że jestem Polakiem.
Mateusz

Patriotyzm to poszanowanie naszej kultury i (...) kraju. To również okazywanie szacunku polskim obywatelom i władzom. Jestem dumna, że jestem Polką i nie wstydzę się kraju z którego pochodzę.
Małgosia

Patriotyzm to dla mnie walka o ojczyznę. Trzeba szanować swój kraj. Trzeba też być dumnym z ojczyzny. Jestem dumny z mojego kraju, kiedy rozmawiam o sukcesach Polaków, o historii Polski i jej zwycięstwach. Kiedy wygrywamy mecz piłki nożnej.
Jacek

Patriotyzm oznacza dla mnie wierność wobec ojczyzny. Miłość do kraju, w którym się urodziłam. I gotowość zrobienia wszystkiego dla ojczyzny. Jestem dumna z tego, że jestem Polką, gdy mówią o moim kraju z powagą. Kiedy poznaję dzieje Polaków. Ich zwycięstwa, a także upadki.
Amelka

Uważam, że patriotyzm to miłość do ojczystego kraju. Jestem dumną Polką, ponieważ wielu zagranicznych naukowców, aktorów itd. posiada polskie korzenie. Warto pamiętać o historii. Polska przeszła trzy rozbiory, ale nadal istnieje, ma swój język, kulturę. Po prostu jest.
Kinga

Patriotyzm oznacza dla mnie miłość do ojczyzny, do kraju w którym się urodziłam. Jestem dumna, że mieszkam w wolnym kraju.
Nikola

Patriotyzm to miłość do kraju. Kocham swoją ojczyznę za jej honor.
Wiktoria

Patriotyzm, to (...) poczucie dumy ze swojego narodu. Jestem dumny, że pochodzę z pięknego kraju. Zawsze gdy śpiewam hymn, czuję się Polakiem.
Wiktor

Patriotyzm to szacunek dla drugiej osoby i miłość do kraju. I gotowość poświęcenia się dla Polski. Czuję dumę, kiedy mówimy o polskich poetach, o Mikołaju Koperniku o Marii Skłodowskiej – Curie. Kiedy wspominamy czasy wojny, że zawsze walczyliśmy o Polskę i nigdy nie zostawiliśmy jej w potrzebie.
Olek

Patriotyzm oznacza dla mnie to, że mam w sercu swój kraj i nawet mogę oddać życie dla narodu. Czuję dumę, kiedy widzę jak rozwija się polska piłka nożna.
Mateusz

Patriotyzm oznacza dla mnie wiarę w kraj. Czuję dumę jak kibicujemy polskim sportowcom. Nie wstydzimy się tego, że jesteśmy Polakami. Jestem dumny z bycia Polakiem, kiedy Polacy wygrywają zawody sportowe.
Gabriel

Patriotyzm jest dla mnie miłością do ojczyzny. Czuję dumę, kiedy śpiewamy polski hymn, kiedy myślę o tym, jak moi rodacy oddawali własne życie za Polskę. Nasza ojczyzna ma piękną historię.
Dominika


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages