Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Narodowe Święto Niepodległości w Wojciechach

2017-11-10 07:41:56 (ost. akt: 2017-11-10 07:45:35)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach uroczyście obchodzili Święto Niepodległości.

"Ojców naszych ziemio święta,
Ziemio wielkich cnót i czynów,
Tyś na wskroś jest przesiąknięta,
Krwią ofiarną twoich synów (...)”
W. Bełza


To już bardzo dawna historia, kiedy nasza ojczyzna utraciła niepodległość. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusz i dokonały rozbiorów Rzeczypospolitej. Było to w latach 1772, 1793 i 1795. Mimo, że Polskę wymazano z mapy Europy, pozostała w sercach Polaków.

Nasi przodkowie nigdy nie pogodzili się z rozbiorami. Domy i rodziny stały się szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały i przestrzegały polskich obyczajów i obrzędów. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla bohaterów narodowych. Wybitni Polacy głosili światu, że Polska jest i nie umarła!

Nasi rodacy przez ponad sto lat walczyli o wolność. Organizowali wiele powstań, m.in. Listopadowe i największe Powstanie Narodowe – Styczniowe. Mimo, że wszystkie zakończyły się klęską, mieli nadzieję i niezłomną wiarę w zwycięstwo. Gotowi stanąć do walki, "gdy uderzy grom”.

Grom uderzył 28 czerwca 1914 roku, kiedy to w Sarajewie padły strzały oddane przez Gawriła Pricypa do następcy tronu austriackiego, Franciszka Ferdynanda i jego żony. Dalsze wypadki potoczyły się już szybko. 1 sierpnia wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią. Zmagania wojenne miały potrwać cztery długie lata.

"Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi” – zwycięskiej chwały nadeszły dni. Na terenie dawnej Galicji Józef Piłsudski organizuje Drużyny Strzeleckie. Wczesnym rankiem 6 sierpnia 1914 roku w stronę zaboru rosyjskiego wyruszyła z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa, stanowiąca w zamyśle jej twórcy straż przednią powstającego wojska polskiego.

W odpowiednim momencie dziejowym Polacy podjęli walkę o wolność i zwyciężyli! 11 listopada 1918 roku, a więc 99 lat temu, po 123 latach niewoli , z woli całego narodu powstało Niepodległe Państwo Polskie. Przeszło ono do historii pod nazwą II Rzeczypospolitej.

Te wydarzenia zostały przypomniane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchodząc rocznicę odzyskania niepodległości, pamiętajmy o tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli.

Teresa BryłaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages