środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Narodowe Święto Niepodległości w szkole Rodnowie

2017-11-08 07:04:38 (ost. akt: 2017-11-08 07:10:06)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

Uczniowie szkoły w Rodnowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości uroczystą akademią z pieśniami patriotycznymi i wierszami przypominającymi historię Polski. Uczniowie zapalili też znicze pamięci.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.

Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, najstarsi uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Joanny Borys, przygotowali uroczystą akademię.

W młodzieżowym charakterze, 7 listopada przedstawili wydarzenia ubiegłych lat, lat cierpienia Polaków, ale też i świetności Polski. Wspólnie odśpiewano tego dnia pieśni patriotyczne, recytowano wiersze znanych poetów, którzy zmuszeni byli do emigracji. Okupione krwią Polaków święto uczciliśmy w należyty sposób, zapalając znicz poległym żołnierzom i wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oddaliśmy też hołd tym wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy nie czekali na sławę i uznanie tylko walczyli i ginęli za wolność.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa znanej piosenki Marka Grechuty: "ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages