Wykład dla uczniów Technikum Mechatronicznego na UWM w Olsztynie

2017-11-06 09:22:23(ost. akt: 2017-11-06 09:25:48)

Autor zdjęcia: Danuta Maroska

„Jesienne Spotkania z Matematyką 2017” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to cykliczne sesje popularnonaukowe organizowane dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, w których uczniowie "Mechaniaka" chętnie uczestniczą.
We wtorek 31 października br. nasi uczniowie po raz drugi uczestniczyli w wykładzie na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie.

„Jesienne Spotkania z Matematyką 2017” to cykliczne sesje popularnonaukowe organizowane dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Ich celem jest pokazanie młodzieży tych obszarów matematyki, z którymi nie zawsze mają okazję zetknąć się podczas realizacji obowiązkowego programu nauczania.

Są to wiadomości z zakresu historii matematyki, wykłady przybliżające wybrane zagadnienia matematyki wyższej, a nade wszystko liczne informacje o powiązaniu matematyki z innymi dziedzinami. Organizatorzy chcą uzmysłowić młodym ludziom, że świat matematyki nie jest hermetyczny, matematyka jest uniwersalnym „kluczem” otwierającym wielu naukom drzwi do największych, niezgłębionych tajemnic wszechświata.

Tym razem zabraliśmy uczniów klas III i IV Technikum Mechatronicznego, ponieważ wykład zatytułowany „Czy robotyk potrzebuje matematyki?” kierowany był do nich.

Wykład poprowadził dr hab. Piotr Artiemjew (profesor nadzwyczajny UWM), prodziekan do spraw kształcenia w Wydziale Matematyki i Informatyki, specjalizujący się w zastosowaniu metod inteligentnych do systemów decyzyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem metod teorii zbiorów przybliżonych i zastosowań w robotyce inteligentnej.

Wykładowca opowiadał, posługując się licznymi przykładami, w jaki sposób powstawała oraz rozwijała się robotyka, określił jej interdyscyplinarność, przedstawił historie robotyki skupiając się na kluczowych wynalazkach.

I tak oto mogliśmy zobaczyć: projekt mechanicznej ręki z 1564 roku, EccoBota II z 2008 roku (urządzenie czerpiące energię z much lub zgniłych owadów) czy choćby współczesne roboty wykorzystywane w japońskich szkołach jako nauczyciele języka angielskiego.

Piotr Artiemjew w sposób bardzo przystępny i interesujący prowadził wykład, nawiązał nić porozumienia z młodzieżą, a oni chętnie odpowiadali na jego pytania z dziedziny robotyki. W czasie spotkania profesor prowadził zajęcia metodami aktywizującymi, starając się wciągnąć w „ten swój świat” matematyki i robotyki jak najwięcej osób. I tu nasza młodzież górowała, gdyż na większość zadanych pytań odpowiedzi udzielali nasi „mechatronicy”.

Na koniec pan Piotr pokazał, posiłkując się filmem, nad czym studenci informatyki należący do Koła Naukowego Robotyki pracują na wydziale olsztyńskiego uniwersytetu, wzbudzając zachwyt całej sali.

Danuta Maroska
Edyta Kondraciuk-Pieniak


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: DM

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5