Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bartoszyce. Do premier Beaty Szydło trafi apel Rady Powiatu Bartoszyckiego

2017-10-26 08:04:08 (ost. akt: 2017-10-26 08:37:26)

Autor zdjęcia: Telewizja Kablowa Bart-Sat w Bartoszycach

Radni powiatu bartoszyckiego jednogłośnie i ponad podziałami politycznymi przyjęli stanowisko adresowane do premier Beaty Szydło zawierające apel o uruchomienie Programu Współpracy Transgranicznej Poskla-Rosja. To z tego programu ma być finansowana budowa drugiego mosty w Bartoszycach.

Zobacz także: Podpisano porozumienie w sprawie budowy drugiego mostu Podpisano porozumienie w sprawie budowy drugiego mostu Marszałek województwa, starosta powiatu i burmistrz Bartoszyc podpisali porozumienie, które ma być pierwszym krokiem do budowy w mieście drugiego...
Zobacz także: Most w Bartoszycach nie powstanie jeśli rząd nie podpisze do 8 grudnia programu Polska-Rosja Most w Bartoszycach nie powstanie jeśli rząd nie podpisze do 8 grudnia programu Polska-Rosja - Dziś niepojętym jest dlaczego rząd nie podejmuje uchwały w sprawie programu Polska-Rosja - mówił poseł Jacek Protas podczas konferencji prasowej...
"Z ogromnym zaniepokojeniem obserwujemy przedłużający się termin rozpoczęcia realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, w którym uwzględniona jest inwestycja nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512, wraz z budową przeprawy drogowo-mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce. Zadanie to jest zapisane jako projekt indykatywny. Brak uruchomienia tego programu oddala od nas szansę na dofinansowanie i realizację tego zadania." czytamy w stanowisku Rady Powiatu Bartoszyckiego podjętym w czasie wczorajszej (25 października), XLII sesji.

Stanowisko to adresowane jest do prezes Rady Ministrów Beaty Szydło.
Podczas sesji prezentował je starosta bartoszycki Wojciech Prokocki i zachęcał do przyjęcia. Jego treść, po niewielkich zmianach zaproponowanych przez radnych, przyjęto jednogłośnie. Poparł je m.in. wicestarosta Jan Zbigniew Nadolny informując, że działania zmierzające do uruchomienia programu podjął poseł Adam Ołdakowski oraz inni posłowie z regionu.

Wątpliwość co do tego czy strona rosyjska również przyjmie ten program wyrażał radny Lech Darski ale usłyszał zapewnienie starosty i wicestarosty, że strona rosyjska spełniła już wymagane do wdrożenia programu warunki.

Oto treść stanowiska:
Istniejący most na rzece Łynie położony w osi drogi krajowej nr 51 od wielu lat nie jest w stanie płynnie przejąć obciążenia ruchu samochodowego. Normą są w tym miejscu ogromne korki, które blokują poruszanie się pojazdów uprzywilejowanych.

Zgodnie z badaniem ruchu z 2015 r. przez most przejeżdżało 21 273 pojazdów na dobę. Po drugiej stronie rzeki w mieście Bartoszyce znajdują się bardzo ważne dla bezpieczeństwa publicznego jednostki między innymi Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, Państwowa Straż Pożarna a ponadto szkoły i przedszkola oraz droga prowadząca do międzynarodowego przejścia granicznego Bezledy-Bagrationowsk.

W ramach ogłoszonego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 spośród inwestycji kluczowych zaplanowano wymienioną powyżej inwestycję. W lipcu 2014 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a samorządami Powiatu Bartoszyckiego i Miasta Bartoszyce o wspólnej realizacji i partycypacji finansowej przez samorządy w wysokości po 3 mln zł.

Mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo naszych mieszkańców prosimy o uwzględnienie naszego wniosku o uruchomieniu Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 i pomoc w rozwiązaniu tego wielkiego problemu dla Bartoszyc i całego powiatu.


Starosta Prokocki informował, że w ramach tego programu ma powstać nie tylko drugi most w Bartoszycach.

- Po jego uruchomieniu zamierzamy złożyć dodatkowy wniosek (w ramach konkursu) na dofinansowanie m.in. wyposażenia i karetek do naszego szpitala - powiedział.

Do premier Beaty Szydło trafi stanowisko oraz porozumienie między samorządami województwa, powiatu i miasta Bartoszyce podpisane w sprawie partycypowania w kosztach budowy drugiego mostu w roku 2014. Przypomnijmy, że samorząd powiatu i miasta zadeklarowały wkład w wysokości po 3 miliony złotych przeznaczone na ten cel.

Stanowisko w sprawie programu Polska-Rosja we wtorek przyjął też Sejmik województwa warminsko-mazurskiego.

Przypomnijmy, że Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy Programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski rząd. W świetle regulacji unijnych powinno to nastąpić do końca 2017 r. , brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem Programu i utratą szansy wsparcia w postaci 62 milionów euro.

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Najpierw rozliczcie tych #2360371 | 83.6.*.* 26 paź 2017 21:44

  co obiecali budowę mostu przed wyborami parlamentarnymi i wciskali ludziom ciemnotę, że mają aktualne pozwolenia i zabezpieczone pieniądze na tę inwestycję. Co nie pamiętacie?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. ciekawski #2360323 | 31.0.*.* 26 paź 2017 21:01

   Ile kosztuje remont starego mostu? Byłyby dwa i po problemie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jaro #2360220 | 176.97.*.* 26 paź 2017 19:24

    Ta, program Polska-Rosja, gdyby choć trochę obchodziło to rząd, to nie znosiliby chociażby MRG.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. kal #2360144 | 82.177.*.* 26 paź 2017 18:43

    Byłemu marszałkowi J. Protasowi nie było po drodze z budową drugiego mostu w Bartoszycach, bo chciał "podgrzewane kałuże" w LW. Swoją porażkę z przedwyborczych obietnic, pięknie zrzucają na obecny rząd, "odwracając kota ogonem".

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Bart #2359769 | 5.172.*.* 26 paź 2017 12:43

     Co ma rząd do zapyziałego miasteczka, które go nie poparło? POnad 10 lat rządzicie i dopiero o moście myślicie? A te 3 mln to jeszcze są, czy wyparowały?

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (18)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages