Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Złoty medal z wyróżnieniem za opaskę przyszłości zaprojektowaną w "Mechaniaku"

2017-10-13 07:31:13 (ost. akt: 2017-10-13 08:23:29)

Autor zdjęcia: archiwum

Absolwenci bartoszyckiego "Mechaniaka" Jacek Prokopczuk i Artur Lipski, dziś już studenci Politechniki Warszawskiej i Politechniki Gdańskiej, zostali docenieni za pracę nad wynalazkiem, który stworzyli podczas nauki w Bartoszycach.

W dniach 9-11 października 2017 roku na Politechnice Warszawskiej odbywała się XI Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków – IWIS 2017. Wzięli w niej udział wynalazcy z 32 państw. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, natomiast patronat strategiczny – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Głównym organizatorem Wystawy było Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy Urzędu Patentowego RP oraz Politechniki Warszawskiej.

Po raz kolejny na wystawę zaproszeni zostali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator”: Jacek Prokopczuk z Technikum Mechatronicznego oraz Artur Lipski z Technikum Informatycznego.

Promotorem ich projektu był mgr inż. Zbigniew Murawski. Tytuł pracy: Opaska przyszłości - Zaawansowany system kontroli stanu zdrowia połączony z funkcją sterowania inteligentnym domem.

Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, innych wynalazców oraz międzynarodowej Komisji Konkursowej. Prezentacje, wraz z pełnym uruchomieniem urządzenia, były prowadzone głównie w języku angielskim.

Nasi absolwenci wypadli rewelacyjnie. Stąd nasz wspaniały sukces na konkursie organizowanym wśród wydarzeń towarzyszących Wystawie. Projekt został nagrodzony ZŁOTYM MEDALEM Z WYRÓŻNIENIEM!

Na wystawie swoją obecnością wspierali nas: pan Wojciech Prokocki – starosta powiatu bartoszyckiego, pan Krzysztof Karólewski – dyrektor ds. oświaty, pan Stanisław Rudziński – wicedyrektor ZSP Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach.

Nasi byli uczniowie, autorzy projektu wykonanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bartoszycach są już (od października) studentami: Jacek Prokopczuk studiuje automatykę i robotykę na Politechnice Warszawskiej, Artur Lipski studiuje informatykę na Politechnice Gdańskiej.

Rozwijają więc swoje zainteresowania i wiedzę ze szkoły średniej. Przy tym otrzymują stypendia uzyskane dzięki sukcesom na konkursach i olimpiadach. Warto wspierać tak ambitnych, pracowitych i twórczych ludzi!

Opaska na nadgarstek przesyła informacje na temat pulsu i temperatury ciała użytkownika opaski oraz przetwarza sygnały z przycisku na opasce, który stanowi znamienną część projektu. Wszelkie wysłane dane trafiają na stronę internetową, która jest do wglądu dla osób opiekujących się użytkownikiem opaski (np. w wszelkiego rodzaju hospicjach bądź mieszkaniach prywatnych).

Na podstawie otrzymanych danych, opiekunowie osób noszących opaskę, mogą monitorować ich stan zdrowia w sposób nadmiernie nie inwigilacyjny i w razie potrzeby udzielić natychmiastowej pomocy.

Dzięki przyciskowi, osoba użytkująca opaskę, może wezwać pomoc (sygnał SOS) ale i również sterować częścią procesów w mieszkaniu - działanie przycisku można programować w funkcji czasu nacisku, ilości wciśnięć bądź kombinacji ilości naciśnięć i czasu ich trwania (np. naciśnięcie przycisku przez 3 sekundy powoduje wysłanie sygnału SOS). Prototyp projektu oferuje sterowanie następującymi elementami mieszkania:
• Temperatura w pomieszczeniu
• Zamykanie i otwieranie drzwi
• Gaszenie i zapalanie światła

Zbigniew Murawski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henryk Z. #2350327 | 88.220.*.* 13 paź 2017 23:57

  Gratulacje dla złotych medalistów. Gratulacje dla ich rodziców i nauczycieli. Miło czytać o Takich wspaniałych studentach z naszego miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja #2350180 | 176.97.*.* 13 paź 2017 19:17

   Gratulacje

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages