środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Na dawnym cmentarzu ewangelickim stanął nowy krzyż

2017-10-11 14:15:00 (ost. akt: 2017-10-11 14:17:59)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dziś w Bartoszycach, na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego odbyła się skromna choć podniosła uroczystość poświęcenia i pobłogosławienia nowego krzyża. Wzięli w niej udział duchowni katolicki i ewangeliccy, mieszkańcy i samorządowcy powiatu.

- Z inicjatywą odnowienia krzyża na tym cmentarzu wystąpiła pani Wanda Wróblewska, mieszkanka Bartoszyc. Tę inicjatywę podjąłem, uzyskaliśmy odpowiednie pozwolenia konserwatora zabytków, władz miasta i dziś o godz. 8 rano nowy krzyż stanął - mówił starosta bartoszycki Wojciech Prokocki podczas uroczystości poświęcenie i pobłogosławienia krzyża.

Starosta dziękował Lasom Państwowym z drewno do wykonania krzyża oraz jego wykonawcy i przedsiębiorcy, który go ustawił.

Podziękowania złożyła też Wanda Wróblewska po czym odbyła się część religijna uroczystości. Krzyż poświęcił ks. kan. Leszek Dereń, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach.

Nieco później modląc się i cytując wersety Pisma Świętego uczynili to pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Hause z Kętrzyna oraz pastorzy kościoła ewangelicko-augsburskiego z Kaiserslautern Norbert Unkich i Gerd Kigfer.

- Dla niewierzących jest to tylko przedmiot przypominający, że jest tu cmentarz. Dla nas jest to symbol bożej, przebaczającej miłości - mówił pastor Hause.

Przypominał, że nie wystarczy ograniczyć się do czczenia Krzyża jeśli jednocześnie odwracamy się od bliźniego. Kończąc swą wypowiedź poprosił o wykonanie gestu pojednania między Polakami a Niemcami "których podzieliła wojna" i między katolikami i ewangelikami "których podzieliła historia" i spojrzenia na wiarę.

Nowy krzyż zastąpił stary i zmurszały, który chylił się już ku upadkowi. Wykonany został w tych samych wymiarach i proporcjach co stary.

Jak się dowiedzieliśmy, stary krzyż został przekazany pastorowi Pawłowi Hause. Na koniec uroczystości pod krzyżem zapalono znicze..

W miejscu gdzie dawniej był cmentarz kilka tygodni temu z inicjatywy obywatelskiej pojawiła się też kamienna tablica przypominająca przechodniom, że to teren cmentarza i nadal spoczywają tu szczątki dawnych mieszkańców Bartoszyc i okolic.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IWO #2349528 | 88.156.*.* 12 paź 2017 20:29

  Proboszcz z Działek !!?? - niekoniecznie chciany i lubiany. Kościół pusty !! - chodzą tylko dzieci z zeszytami po podpisy !!- SZKODA . Większość Parafian chodzi do innych kościołów !! - DLACZEGO ??? - do przemyślenia dla ks. Leszek Dereń

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. po co obydwóch? #2348952 | 88.220.*.* 12 paź 2017 09:35

  Przychodzi petent do starostwa : -czy zastałem może starostę ? nie, nie ma go w tej chwili... - a może w zastępstwie wicestarostę ? również nie ma , wyjechali w bardzo ważnej sprawie , proszę przyjść w innym terminie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Henryk Z. #2348740 | 88.220.*.* 11 paź 2017 22:11

   Odpowiedż na niżej zamieszczone " komentarze". Zazwyczaj na anonimy nie odpowiada się, jednak muszę to uczynić, gdyż chodzi w tym przypadku o zmarłych . Po co te sarkanie , jad i dąsy. Wystarczy dokładnie przeczytać powyższy artykuł , który jest napisany dokładnie, przejrzyście i rzeczowo. Władze powiatu nie musiały brać urlopu na taką uroczystość. Na poświecenie krzyża przybyli goście z sąsiedniego powiatu i zagranicy , a gości zawsze należy godnie przywitać i właśnie zrobił to Pan Starosta. Zapalił przy krzyżu znicz, uczynił to w imieniu mieszkańców powiatu. Przykład godny naśladowania. Pan Starosta również podziękował za materiał i wykonanie krzyża Lasom Państwowym. Na cmentarzu znajduje się tablica z napisem " Teren Byłego Cmentarza. Zachowaj się godnie". Pochowanym ludziom dziesiątki lat temu, my Bartoszyczanie jesteśmy im winni zachowania powagi w tym miejscu. Jak było do tej pory na tym miejscu, lepiej nie wspominać, bo to wstyd. Gdzie są ich groby, mogiły, napisy kto tam leży ? To byli tacy sami ludzie jak my, zamieszkujący te tereny, pracujący, wychowujący swoje dzieci - niczym nie różniący się od nas.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ;/ #2348597 | 94.254.*.* 11 paź 2017 18:53

    A starosta i wicestarosta to w tym czasie byli w pracy czy wzięli urlopy na dzisiaj?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. mormon #2348478 | 217.99.*.* 11 paź 2017 15:36

    Ksiądz, Pastorowie, Pan katecheta... w sumie ładnie :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages