Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Strażacki Tydzień. 10 zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych

2017-10-09 09:38:49 (ost. akt: 2017-10-09 09:47:20)

W okresie od 2 do 8 października strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 9 razy, z czego 5-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i 4-krotnie podczas działań gaśniczych. Odnotowano także fałszywy alarm z systemu monitoringu pożarowego.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencję związane m.in. z kolizją osobówki z dostawczym busem w Bartoszycach, usunięciem stwarzającej zagrożenie przechodniom zwisającej obróbki blacharskiej dachu budynku mieszkalnego, pomiarami na obecność gazu i tlenku węgla w budynku jednorodzinnych oraz pomocą policji w otwarciu mieszkania.

Działania gaśnicze to pożar hali magazynowej w miejscowości Tolko (gm. Bartoszyce), pożar pojedynczego drzewa w Bisztynku oraz pożar dachu w budynku wielorodzinnym w miejscowości Stega Mała (gm. Górowo Iławeckie).

W związku z trwającym okresem grzewczym przedstawiamy 10 zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych.
1. Instalowanie lub wymiana urządzeń grzewczych powinna być przeprowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

2. Urządzenia grzewcze gazowe należy poddawać regularnym (przynajmniej raz w roku) czynnościom serwisowym przez uprawnione osoby.

3. Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz, a w dolnej ich części powinny znajdować się otwory lub kratka wentylacyjna z łączną powierzchnią otworów nie może być mniejsza niż 220 cm2.

4. Stosowanie sufitów podwieszanych, zabudowa rur w łazience oraz inne prace nie mogą obniżać kubatury łazienki, która powinna wynosić minimum 8 m3.

5. Aby uniknąć ryzyka zaczadzenia należy zapewnić stały dopływ świeżego poprzez:
wietrzenie mieszkania,
korzystanie z funkcji rozszczelnienia okien,
nie zasłanianie klatek wentylacyjnych oraz otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych.

6. Przed kąpielą należy dobrze przewietrzyć łazienkę.

7. W czasie kąpieli nie należy używać innych urządzeń gazowych (kuchenka, piekarnik) - powoduje to zmniejszenie ilości tlenu w mieszkaniu.

8. Kąpiel połączona z włączeniem i wyłączeniem piecyka gazowego powinna trwać jak najkrócej.

9. Dogrzewanie mieszkania za pomocą włączonego piekarnika lub kuchenki gazowej grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla.

10.W celu zwiększenia bezpieczeństwa instalujmy w naszych domach czujniki tlenku węgla, które w porę ostrzegą nas o pojawieniu się zagrożenia.


kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jaco #2346657 | 176.97.*.* 9 paź 2017 10:02

    A co mają zrobić lokatorzy kamienic,gdzie łazienka nie ma 8m3 ? Nie mam ogrzewania wody gazem także mnie ten problem nie dotyczy ale jak ktoś z sasiadów w mojej kamienicy ogrzewa wode gazem to ma problem..

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages