Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Mosty przyjaźni 2017. Wizyta bartoszyckiej młodzieży na Ukrainie

2017-10-09 09:10:15 (ost. akt: 2017-10-09 12:41:40)

Autor zdjęcia: uczestnik wymiany

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bartoszycach bierze udział w międzynarodowym projekcie "Mosty przyjaźni - 2017". Pod koniec września wspólnie z Białorusinami, Niemcami, Ukraińcami bawili się i poznawali na Ukrainie.

Przez kilka dni nad jeziorem Świtaź (jezioro położone na Ukrainie na Polesiu Wołyńskim w grupie Jezior Szackich) rozbrzmiewała muzyka polska, ukraińska, białoruska i niemiecka, wszędzie można było usłyszeć język zaprzyjaźnionych młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec, bowiem w dniach 22-24 września 2017 roku realizowany był międzynarodowy projekt młodzieżowy pod nazwą: „Mosty przyjaźni – 2017”.

Wśród uczestników projektu byli też uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach pod opieką nauczycieli: pana Mirosława Sawickiego oraz pani Danuty Groth. Szkoła została zaproszona do tego przedsięwzięcia przez Dyrekcję Gimnazjum nr 4 w Łucku, z którym współpracuje już od 11 lat.

Młodzież, pełna entuzjazmu, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła we wspólnych zajęciach, starając się jednocześnie pokazać to, co wyróżnia ich spośród innych.

Była ku temu okazja podczas wielu gier integracyjnych, zarówno rekreacyjno-sportowych, jak i edukacyjnych. Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy prezentowali swoje obyczaje, wypowiadali się na temat systemów edukacyjnych swoich państw, brali udział w grach terenowych, dyskusjach, spacerach, występach artystycznych, poznawali tradycje kulinarne swoich narodów, uczyli się języka swoich partnerów poprzez wspólne śpiewy, tańce, zabawę.

Bogata kultura i tradycje krajów sąsiedzkich uczestniczących w projekcie wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród młodzieży i zachęciły do kolejnych spotkań zaprzyjaźnionych szkół.

Atmosfera wzajemnej życzliwości i partnerstwa, niepowtarzalny klimat spotkania zatarły wszelkie granice między grupami młodych ludzi.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży utwierdziło wszystkich uczestników projektu w przekonaniu, że niezależnie od miejsca na ziemi, młodość jedno ma oblicze, którego wyznacznikami są m. in.: energia, entuzjazm, poczucie humoru, zapał, radość, chęć poznawania tego, co nowe, a co najważniejsze i napawające optymizmem - budowanie wspólnego, lepszego jutra.

Dodatkową atrakcją dla grupy uczniów ZSP nr 2 w Bartoszycach był pobyt w Łucku, gdzie mieszczą się szkoły partnerskie tej placówki oświatowej – Gimnazjum nr 4, Liceum Przyrodnicze nr 7 oraz Szkoła Ogólnokształcąca nr 25. Polacy zwiedzali Gimnazjum nr 4 – gospodarza projektu „Mosty przyjaźni - 2017”, podziwiali osobliwości Łucka, a także przebywali w rodzinach swoich ukraińskich przyjaciół, gdzie mogli bliżej poznać życie codzienne mieszkańców Ukrainy.

Gościnność, otwartość, życzliwość ukraińskich partnerów głęboko zapadły uczniom w serce i tak, jak po każdej wizycie, rozstawali się oni z Łuckiem ze łzami w oczach, z mocnym postanowieniem powrotu do tego miejsca.

Danuta Groth


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BZ #2347281 | 10 paź 2017 07:39

  Mam pytanie, czy nasza młodzież złożyła kwiaty na grobach ofiar "przyjaciół" z Ukrainy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #2347113 | 37.47.*.* 9 paź 2017 20:50

  Jakieś mosty przyjaźni są, a drugiego mostu jak nie było tak i nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages