Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Wojcieszanie grają, śpiewają i tańczą już 30 lat

2017-10-05 10:05:33 (ost. akt: 2017-10-05 10:13:33)

Autor zdjęcia: GOK w Tolko

W sobotę 30 września 2017 r. w Domu Kultury w Wojciechach obchodzono jubileusz 30-lecia działalności Zespołu Śpiewaczego Wojcieszanie. Uroczystość zorganizowano, by docenić artystów, którzy od 30 lat, jako skarbnica folkloru, polskich i ukraińskich pieśni ludowych oraz biesiadnych, swoją pasją i pracą wspierają zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Radosną, ale i podniosłą atmosferę święta dzielili z Jubilatami reprezentanci władz, samorządu oraz jednostek organizacyjnych gminy Bartoszyce, przedstawiciele gminnych placówek kulturalnych i oświatowych jak również rodziny i sympatycy Wojcieszan.

Część oficjalną imprezy w dużej mierze wypełniły życzenia i podziękowania. Głos zabrał zastępca wójta, Bogusław Miluski, podsumowując aktywność sceniczną zespołu wyrazami głębokiego uznania, dziękując za współpracę i życząc zdrowia i sił na kolejne twórcze lata.

Wręczył on artystom, w imieniu wójta gminy Jadwigi Gut, pamiątkowy grawerton a także upominki. Ciepłe słowa popłynęły również z ust Doroty Kuźmickiej, która jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tolko sprawuje nad grupą patronat zarówno na płaszczyźnie formalnej jak i artystycznej.

Życzenia złożyli także przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kosakowski, radny gminny Krzysztof Iwański, sołtys Wojciech Andrzej Wierzbicki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojciechach Krzysztof Osowski, kierownik DK. w Wojciechach Monika Dołżycka, instruktor Domu Kultury w Rodnowie Wanda Pieloch, założyciel zespołu Bogdan Kudaszewicz.

Swoje powinszowania składał też zaproszony na uroczystość zespół śpiewaczy „Promień” z Górowa Iławeckiego.

Minione 30 lat to niewątpliwie bogata historia grupy Wojcieszanie. Historia pełna wspomnień z młodych lat, niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale także obfita, dzięki talentom jej członków w koncerty, sukcesy i nagrody.

Historię tę opowiedział instruktor zespołu, doskonały muzyk i pedagog Włodzimierz Bohun. Opowieść ta podparta była prezentacją multimedialną, przygotowaną i wyświetloną jako niespodzianka dla zespołu.

Projekcja ta okazała się doskonałą okazją do przywołania w pamięci nigdzie nie zapisanych zabawnych sytuacji. Wiele wspomnień powróciło także dzięki wystawie archiwalnych zdjęć zespołu oraz zdobytych przez niego na przestrzeni lat nagród.

Z uwagi na fakt, iż jubileusz zespołu śpiewaczego nie mógłby się odbyć bez solidnego akcentu muzyki ludowej, na scenie pojawił się górowski Promień, dając świetny koncert.

Następnie zagrali i zaśpiewali sami jubilaci, których występ publiczność nagrodziła brawami i owacjami na stojąco.

W dalszej części spotkania wszyscy obecni wyśpiewali Wojcieszanom gromkie i szczere „Sto lat”. Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego tortu z dużą świeczką, na znak pomyślności dla zespołu na kolejne lata. Tort sprezentował Wojcieszanom zaprzyjaźniony Promień.

Po zakończonej wspólnym zdjęciem części oficjalnej podano obiad. Wesoły i serdeczny klimat uroczystości tworzyły wspólne, pełne wspomnień rozmowy, a także śpiewanie przy akompaniamencie m.in. dźwięcznego akordeonu i skrzypiec.

Niech otrzymanym przez Jubilatów życzeniom zdrowia, energii i chęci do dalszej pracy towarzyszy nadzieja, by muzyka ludowa stała się przedmiotem pasji dla przyszłych pokoleń.

Z historii zespołu:

Zespół w składzie: Irena Malinowska, Krystyna Baranowska, Barbara Wierzbicka, Alina Iwańska, Ewa Jakubczak, Bożena Brodzik, Zbigniew Fal, Edward Kępkowicz, Leszek Maluchnik i Włodzimierz Bohun działa od 1987r.

Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni czasu. Głównymi założycielami są Teresa Radejewska i Bogdan Kudaszewicz.

Wojcieszanie reprezentowali gminę Bartoszyce na różnych konkursach i przeglądach pieśni ludowych, zdobywając wiele sukcesów i nagród. Występowali na scenach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych. Łącznie oddali ponad 200 koncertów.

Długoletnia aktywność grupy świadczy o niegasnącej popularności muzyki ludowej.


Jolanta ZiołoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. i o to chodzi #2447829 | 83.9.*.* 25 lut 2018 08:04

  O kurde ! jak ja lubię was słuchać , pięknie śpiewacie . Niedziela szósta rano , Radio Olsztyn i śpiew i muzyka zespołu Wojcieszanie , coś pięknego , A my z żoną w tany , z samego rana . Gratulujemy sukcesu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages