Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Strażacki tydzień: kilka spraw odnośnie sezonu grzewczego

2017-10-02 10:15:09 (ost. akt: 2017-10-02 10:22:57)
Pożar sadzy w kominie.

Pożar sadzy w kominie.

Autor zdjęcia: Straż Pożarna

W okresie od 25 września do 1 października strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 7 razy, z czego 6-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i 1-krotnie podczas działań gaśniczych. Odnotowano także 1 alarm fałszywy z systemu monitoringu pożarowego.

Najpoważniejszym zdarzeniem, jakiego odnotowaliśmy w ubiegłym tygodniu był tragiczny wypadek motocyklisty, do którego doszło 30 września w Bartoszycach na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Tartaczną.

Pozostałe zdarzenie w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń związane były m.in. z zabezpieczeniem poluzowanych rynien stwarzających zagrożenie przechodniom, pomocą policji w otwarciu mieszkań oraz uwolnieniem kota, który wpadł do 18-metrowej studni.

Działania gaśnicze, jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to pożar sadzy w jednym z budynków mieszkalnych w miejscowości Głomno (gm. Bartoszyce).

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używasz węgla, drewna lub innego paliwa stałego, należy czyścić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

Zarządca budynku lub właściciel ma również obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że nasza umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej. 
W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy również do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. czujek 2w1.

Urządzenia te, pomimo że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.

Na rynku dostępne są również autonomiczne czujki dymu, które mogą być instalowane samodzielnie oraz mogą być łączone w sieć, wówczas zadziałanie jednej czujki powoduje uruchomienie sygnalizatorów w pozostałych czujkach.


kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sołtys z centralnej Polski #2347105 | 37.248.*.* 9 paź 2017 20:44

    Co wy macie z tymi kotami?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages