Pulchna balerina i Rozkosz Prostoty smakowały najbardziej

2017-09-26 09:05:17(ost. akt: 2017-09-26 15:13:38)
Na stadionie w Kinkajmach po raz pierwszy odbył się Jarmark Wiejski „Czerwone Jabłuszko”, będący elementem projektu grantowego, realizowanego przez Gminę Bartoszyce.
Celem Jarmarku była promocja tradycji i dziedzictwa lokalnego. W działania projektowe wpisały się również szkolenia dotyczące sprzedaży bezpośredniej przez rolników, konkurs kulinarny „Czerwone Jabłuszko” oraz drewniane stoiska, na których zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich, lokalni artyści i twórcy ludowi.

Jednym z elementów promocji Jarmarku był konkurs kulinarny „Czerwone Jabłuszko”, który miał na celu prezentację kuchni lokalnej i tradycyjnej, aktywizację mieszkańców, wymianę doświadczeń i przepisów, budowanie więzi wewnątrz społeczności lokalnych.

Konkurs przygotowany został przez Referat Spraw Społecznych Promocji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Urzędu Gminy w Bartoszycach.

W skład trzyosobowego jury weszła przewodnicząca jury Danuta Binkul, posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży gastronomicznej, zastępca przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej w Izbie Rzemieślniczej w Olsztynie, technolog żywienia i egzaminator w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Lubomira Niema prezes spółdzielni socjalnej „Magia Smaku” z Bartoszyc, gdzie sprzedawane są wyroby garmażeryjne, wyrabiane własnoręcznie według tradycyjnych, sprawdzonych receptur oraz Renata Tadorowska z Urzędu Gminy w Bartoszycach.

W kulinarnej rywalizacji wzięło udział 12 miłośników sztuki kulinarnej – trzy osoby indywidualne i 9 zespołów, którzy łącznie przygotowali 11 dań głównych i 10 deserów. Komisja oceniając potrawy brała pod uwagę takie walory jak smak, oryginalność (innowacyjne połączenie produktów, metoda i sposób wykonania, oryginalna nazwa), estetyka (sposób serwowania, kolorystyka, wrażenie ogólne).

Dobra kuchnia to promocja
- Ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jest dziedzictwo kulinarne. O atrakcyjności kulinarnej danego kraju, czy regionu, świadczą produkty lokalne i regionalne, mające swoje korzenie w tradycji i obyczajach. Polska słynie m.in. z produkcji jabłek. To owoc, wpisujący się od wieków w pejzaż polskiej wsi. Dlatego stał się motywem przewodnim w naszym konkursie - mówi Renata Tadorowska.

Jako organizatorzy jesteśmy mile zaskoczeni dużym zainteresowaniem konkursem, który okazał się bardzo trafionym pomysłem. Niewątpliwą zachętą były nagrody, których łączna wartość wyniosła 4.500 zł. Ich podział nie był łatwy, ponieważ uczestnicy przygotowali wiele ciekawych i smacznych potraw. Na kanwie konkursu już narodziły się nowe pomysły, które zostaną wykorzystane podczas pisania kolejnych projektów.

- Dobra kuchnia, to przecież świetna promocja naszej gminy – dodaje Renata Tadorowska.

Wszystkie zgłoszone przepisy na potrawy znajdą się w promocyjnym folderze wydanym i dystrybuowanych przez Urząd Gminy Bartoszyce.



Gmina Bartoszyce


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaBartoszyce

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5