Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Zasypano prawdopodobne pozostałości Bramy Królewieckiej [AKTUALIZACJA]

2017-09-21 13:27:54 (ost. akt: 2017-09-22 19:36:54)
Wykop z prawdopodobnymi pozostałościami Bramy Królewieckiej bardzo szybko zasypano

Wykop z prawdopodobnymi pozostałościami Bramy Królewieckiej bardzo szybko zasypano

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Po naszym artykule dotyczącym prawdopodobnego zniszczenia pozostałości Bramy Królewieckiej w Bartoszycach, prace budowlane bardzo szybko posunęły się do przodu. Jeszcze tego samego dnia wykop błyskawicznie zasypano.

Od jakiegoś czasu obserwujemy postęp prac związanych z rewitalizacją starego miasta w Bartoszycach, prowadzonych na ulicy Bema. Kilka dni temu odkryto tam fragmenty fundamentów i muru o którym niektórzy miłośnicy bartoszyckiej historii twierdzili, że jest to pozostałość Bramy Królewieciej z okresu średniowiecza. Pisaliśmy o tym wczoraj.

Po naszym artykule, prace budowlane bardzo szybko posunęły się do przodu, Jeszcze tego samego dnia wykop błyskawicznie zasypano.

- Zastanawia mnie tempo prac, i to dlaczego nikt dokładnie nie przyjrzał się odkopanym murom. Przecież wiadomo, że w tym miejscu stała Brama Królewiecka. Dodatkowo podczas dalszych prac wykopano duże skupisko kamieni, które przysypano cementem. Skąd ten pośpiech? - Zastanawia się pan Roman, który razem z nami obserwował zasypywanie wykopu.

O sprawie powiadomiliśmy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej informacji od tej instytucji.


miron

AKTUALIZACJA Z 22.09.2017 R. GODZ. 09:20
Dziś otrzymaliśmy odpowiedź z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Oto ona:

W odpowiedzi na informacje przesłane e-mailem w dn. 20.09.2017r. informuję, iż przedstawione relikty zlokalizowane w ul. Bema, a odkryte w trakcie prac ziemnych związanych z realizacją rewitalizacji Starego Miasta Bartoszyc, znane są tut. organowi.

Jednocześnie informuję, iż wstrzymanie prac ziemnych związanych z w/w inwestycją może nastąpić zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j DzU z 2014r., poz. 1446 z późn. zmianami) w przypadku kolizji inwestycji z odkrytym zabytkiem, czego w niniejszym przypadku nie zgłoszono tut. organowi oraz nie stwierdzono w czasie oględzin terenowych w dniu 20.09.2017 r.

Odkryte w profilu wykopu relikty zostały zadokumentowane i trwa obecnie ich analiza odnośnie chronologii i funkcji.

Dziękujemy za zainteresowanie zabytkami i informujemy, iż realizacja w/w inwestycji uzyskała w tut. urzędzie stosowne pozwolenia, a w przypadkach możliwości ewentualnego zniszczenia zabytku podejmowane są stosowne działania administracyjne.

Justyna Nowacka
Starszy inspektor ochrony zabytków ds. archeologii


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2335197 | 24 wrz 2017 09:34

  Jeśli rzeczywiście w tym miejscu była Brama Królewiecka, a wszystko jednak wskazuje, że "zdecydowanie, chyba, raczej" tak, to można zrobić jak w Jezioranach. Tam w miejscu Bramy wyłożono jej zarys kostką na jezdni. I bardzo fajnie to wygląda a i nikomu nie przeszkadza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Natura 2000 #2334486 | 5.172.*.* 22 wrz 2017 23:01

  Nic nie ruszać i zmieniać. U nas w Bieszczadach, budynki były drewniane. Spalili i spokój.Nikt nie lata i szuka swoich korzeni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej #2334192 | 91.196.*.* 22 wrz 2017 15:56

  jak to rozumieć? 1. Udokumentowano relikty, czyli to była brama, a architekt mówiła inaczej. 2. Nikt nie zgłosił kolizji z inwestycją (takiej nie było), bo mury były obok studzienki. 3. Zasypano zgodnie z prawem,

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. TO JEST SKANDAL #2333965 | 176.97.*.* 22 wrz 2017 12:28

   Prace archeologiczne na naszym terenie starego miasta to jedyna okazja na to by czegoś wiecej dowiedzieć się na temat historii naszego miasta,dlaczego burmistrzowi Petrykowskiemu, jak i staroście Prokockiemu zależy chyba w najmniejszym stopniu,a jak najszybszym zakończeniu prac na starówce bo gonią terminy.Jak wogóle na takie postępowania można się zgodzić i to godza się sami mieszkańcy Bartoszyc dając przyzwolenie na takie postępowanie ze strony burmistrrza Petrykowskiego.Ciekawe jak brzmiała umowa pomiędzy burmistrzem Petrykowskim i woj.konserwatorem zabytkow w przypadku odnalezienia szczatkow murów,czy pozostałości fundamentów.To chyba samemu burmistrzowi powinno najbardziej zależeć,aby prace wykopaliskowe zostaly wstrzymane, a archeolodzy powinni dokladnie zbadac wykopaliska a nie tlumaczyc się niejasno iz to nie fundamenty sredniowiecza,archeolodzy powinni udowodnic to ekspertyzami badawczymi bo sa znaczne rozbiezności,gdzie jest burmistrz i starosta pozwalajac na takie postepowania,to jest bardzo dziwne i nie powinno miec miejsca, to jest SKANDAL !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. RK #2333671 | 89.66.*.* 22 wrz 2017 01:11

    Przepraszam ale na co liczycie, że wam z gruzów kolejną bramę wybudują...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages