Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Dożynki gminy Bartoszyce. W tym roku gospodarzem były Kinkajmy

2017-09-17 19:50:36 (ost. akt: 2017-09-17 20:41:26)
Wójt gminy Bartoszyce Jadwiga Gut (z lewej) oraz starostowie tegorocznych dożynek: Elżbieta Wrona ze Sporwin i Zygmunt Ołdakowski z Witek

Wójt gminy Bartoszyce Jadwiga Gut (z lewej) oraz starostowie tegorocznych dożynek: Elżbieta Wrona ze Sporwin i Zygmunt Ołdakowski z Witek

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Były przemówienia, wręczenia odznaczeń, ogłoszenie wyników tradycyjnych konkursów, dobra zabawa. W tym roku gospodarzem dożynek w gminie Bartoszyce były Kinkajmy.

Na terenie gminy jest pięć miejscowości, które mają infrastrukturę odpowiednią do organizacji takiego przedsięwzięcia. W tym roku była kolej Kinkajm, w przyszłym roku gospodarzem będą Wojciechy, a później Bezledy, Łabędnik, Galiny i ponownie Kinkajmy.

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą, odprawioną na stadionie. Po niej zorganizowano przemarsz bieżnią, w czasie którego poszczególne sołectwa zaprezentowały wykonane przez siebie wieńce dożynkowe, biorące udział w gminnym konkursie.

Gminny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrał ten przygotowany przez mieszkańców Galin
Fot. Grzegorz Kwakszys
Gminny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrał ten przygotowany przez mieszkańców Galin
Wyniki ogłoszono ze sceny. Według komisji konkursowej najpiękniejszy wieniec przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Galinach. Główną nagrodą było 700 zł. Wieniec wzbudził też zachwyt radnego sejmiku województwa Zbigniewa Pietrzaka, który ufundował swoją nagrodę (500 zł). Ona także trafiła do Galin, a radny nazwał tamtejszy wieniec "finezyjnym".

W gminnym konkursie drugie miejsce ex aequo zajęły wieńce przygotowane przez krawczyki, Sokolicę, Rodnowo i Maszewy (nagrody po 600 zł). Na trzecim miejscu także znalazły się cztery miejscowości: Łabędnik, Połęcze, Wirwilty oraz dzieci ze świetlicy wiejskiej w Osiece (nagrody po 500 zł).

Innym rozstrzygniętym przez gminę konkursem był ten, w którym wybierano "Czystą i estetyczną wieś gminy Bartoszyce". Tutaj palma pierwszeństwa należała się według komisji mieszkańcom Łapkiejm. Za uporządkowanie swojej miejscowości otrzymali 3 tys. zł. Drugie miejsce zajęły Maszewy (2 tys. zł), a podium uzupełniło Wojtkowo (1,5 tys. zł).

Dwie nagrody w tej kategorii ufundował poseł Adam Ołdakowski. Na scenie wręczył je przedstawicielom Kinkajm i Tolko.

Dożynki to także świetne miejsce na wyróżnienie i uhonorowanie pracy rolników. W tym roku, na wniosek wójta gminy Jadwigi Gut, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” Remigiuszowi i Irenie Kossakowskim z Galin, Piotrowi i Agnieszce Suprynowiczom z Osieki oraz Janowi i Annie Łabulom z Mint.

Z kolei wójt wyróżniła następujących rolników: Elżbietę i Marka Wronów (Sporwiny), Zygmunta Ołdakowskiego (Witki), Sylwestra i Beatę Chabrosów (Kinkajmy), Krzysztofa i Mariolę Zająców (Łabędnik Mały), Mariusza i Beatę Birbachów (Nuny) oraz Rafała Kupisza (Osieka).

Tomasz Grześkowiak przemierza rowerowy szlak Green Velo. Na dożynki w Kinkajmach zajechał jadąc z Węgorzewa do Bartoszyc
Fot. Grzegorz Kwakszys
Tomasz Grześkowiak przemierza rowerowy szlak Green Velo. Na dożynki w Kinkajmach zajechał jadąc z Węgorzewa do Bartoszyc
Dożynki ściągnęły do Kinkajm mieszkańców gminy Bartoszyce, ale nie tylko. Tomasz Grześkowiak na co dzień mieszka w Borówcu koło Kórnika (woj. wielkopolskie), a Kinkajmy znalazły się w niedzielę na trasie jego rowerowej wyprawy szlakiem Green Velo. Tego dnia rowerzysta jechał z Węgorzewa do Bartoszyc.

- Skorzystałem z jednego ze stoisk z potrawami. Panie były bardzo miłe. Poleciły mi chyba regionalne danie, bo pierwszy raz w życiu jadłem kotlet mielony z pieczarkami. Był bardzo dobry - chwalił jedzenie Tomasz Grześkowiak. - Trochę dożynek w swoim życiu już przeżyłem i muszę podkreślić świetną organizację i porządek, jakie widziałem tutaj - dodał.

Podczas dożynek wystawione były stoiska z jedzeniem i piciem, były wystawy rękodzieła artystycznego, a na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe i nie tylko.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Biedny nieszczęśnik #2329990 | 88.156.*.* 17 wrz 2017 20:48

    ten od Green Velo. Tu jest nędza. Jak tam jechało się polami po tych deszczach? Dobrze jest tam, koło Gołdapi, Sejn, Suwałk

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages