Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Radni zdecydowali, że trzy bartoszyckie ulice będą miały nowe nazwy

2017-08-29 18:17:37 (ost. akt: 2017-08-29 18:20:39)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Radni z Bartoszyc zdążyli w wymaganym terminie zmienić nazwy miejskich ulic, czego wymagała tzw. ustawa dekomunizacyjna. Nowych patronów będą miały ulice Karola Marksa, Armii Ludowej i 4 Lutego. Z kolei plac Pionierów... pozostanie placem Pionierów.

Sprawa zmian nazw ulic ciągnęła się od kilku miesięcy. Ostatecznie, zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej, do nadania nowych patronów kwalifikowały się trzy miejskie ulice. Już wcześniej trwała dyskusja o tym, kto powinien widnieć na nowych tabliczkach.

W przypadku ulicy Karola Marksa były dwie propozycje. Sami mieszkańcy zgłosili reżysera Andrzeja Wajdę, co poprali zebraniem 114 podpisów osób prywatnych oraz 37 podmiotów gospodarczych funkcjonujących w tym miejscu.

Kontrkandydatem zdobywcy Oscara (za całokształt twórczości) był rotmistrz Witold Pilecki, proponowany przez bartoszycką "Solidarność". I chociaż opiniująca projekt uchwały Komisja ds. Samorządowych i Bezpieczeństwa opowiedziała się, choć niejednogłośnie, za rotmistrzem, większością głosów nowym patronem ulicy Marksa zostanie Andrzej Wajda.

— Nie możemy występować przeciwko mieszkańcom. Rotmistrz z pewnością doczeka się w naszym mieście swojej ulicy. Powstanie osiedle 650-lecia, a na nim będzie sporo ulic do nazwania — mówiła radna Elżbieta Zabłocka.

Dwie propozycje były także w przypadku ulicy Armii Ludowej. I znowu, jedną wysunęli mieszkańcy, którzy zasugerowali lokalną poetkę i nauczycielkę, posiadaczkę tytułu "Zasłużony dla miasta" Teresę Bratek (zmarła cztery lata temu). Druga kandydatura — Narodowych Sił Zbrojnych — wywodziła się z Bartoszyckiego Środowiska Narodowo-Patriotycznego Patria. Radni niemal jednogłośnie (16 osób było za, 2 wstrzymały się) wybrali Teresę Bratek.

Bez większych dyskusji zmieniono jeszcze ulicę 4 Lutego na Majową. o taką nazwę wnioskowali sami mieszkańcy. Zmianie podlegała jeszcze nazwa placu Pionierów, ale on... pozostał placem Pionierów, z uzasadnieniem, iż upamiętnia pierwszych osadników w Bartoszycach na tzw. ziemiach odzyskanych.

Wiceburmistrz Monika Rejf przypomniała jeszcze, że zgodnie z zapisami w ustawie, "pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat", a "zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową".

O czym jeszcze dyskutowano podczas sesji i jakie uchwały podjęto, przeczytasz w piątkowym (1 września) "Gońcu Bartoszyckim".

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WuDe #2325967 | 81.219.*.* 12 wrz 2017 11:31

  https://www.youtube.com/watch?v=bVbbP7zB P3E Najpierw proszę posłuchać a potem dyskutować. Wiedza musi być w cenie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OD #2325936 | 81.219.*.* 12 wrz 2017 11:13

  Idąc tokiem rozumowania komentarzy to mieszkańcy ul. dawnej Marksa powinni teraz założyć grupę inicjatywną "Moja ulica" i wystąpić do Rady miasta o swoje prawa do tytułu "Wolny ulicznik Kal-Marx-Bart-Stadt" z przywilejami dla mieszkańców tej ulicy. Wszak to wola mieszkańców ulicy a nie miasta została uszanowana. Radni na wenie swego demokratycznego obiektywizmu powinni być przychylni takiej inicjatywie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obiektywny #2317708 | 88.220.*.* 31 sie 2017 13:14

   Radni mieli trudny orzech do zgryzienia!!! Jeden i drugi walczył z komuną. Przecież takie filmy Wajdy jak ,,Człowiek z marmuru,, czy ,,Człowiek z żelaza,, też są sposobem walki.Pilecki żył w innych czasach, poległ zamordowany przez komunistów. Jednak mieszkańcy ul. Marksa byli w zdecydowanej większości za Wajdą i chcieli mieć ulicę jego imienia i nazwiska. Myślę,że wpływ na to miała nachalna propaganda pisowska i wyskoki różnego rodzaju hajterów skrajnej prawicy. Radni uszanowali życzenie i wolę mieszkańców ul. Marksa. W czasach komuny nie liczono się z wolą i życzeniem mieszkańców. BRAWO ROZUMNI RADNI!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. stiv #2317258 | 188.146.*.* 30 sie 2017 21:16

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. lomuniste marksa zmienili na komuniste wajde ,KOmuna ma sie dobrze i jak tu zyc P Zablockina

   2. londyńczyk #2317151 | 24.66.*.* 30 sie 2017 19:16

    Gratulacje za Panią Bratek i Pana Wajdę...Dobrze że nie pomyślano o "współczesnych bohaterach".

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages