Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Strażacki tydzień. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas żniw

2017-08-01 14:13:00 (ost. akt: 2017-08-01 14:21:03)

Autor zdjęcia: KP PSP w Bartoszycach

W okresie od 24 do 30 lipca br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 5 razy. Wszystkie interwencje zakwalifikowane zostały jako tzw. miejscowe zagrożenia. W związku z rozpoczynającymi się żniwami strażacy apelują o zachowanie ostrożności.

Działania podejmowane w ubiegłym tygodniu polegały na wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Bema w Bartoszycach, usunięciu konaru drzewa tarasującego przejazd na drodze Osieka-Krawczyki, usunięciu gniazda szerszeni zlokalizowanego w elewacji świetlicy wiejskiej w Galinach, pomocy kobiecie potrąconej przez samochód osobowy oraz pomocy policji w otwarciu mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Bema w Bartoszycach.

Oprócz udziału w działaniach ratowniczych, strażacy z bartoszyckiej jednostki oraz strażacy ochotnicy z Troszkowa uczestniczyli również w zabezpieczeniu i organizacji imprez. 27 lipca bartoszyccy strażacy włączyli się w organizację imprezy pn. „Wesołe podwórko”, natomiast druhowie z Troszkowa 29 lipca zabezpieczali zorganizowany z Bisztynku festyn pn. „Święto Jabłoni”.

W związku ze zbliżającymi się żniwami, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac polowych.


Zasady bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac polowych podczas żniw:

1. Należy zadbać o sprawność techniczną maszyn i urządzeń pracujących podczas żniw, maszyny pracujące po kilka godzin w upale przegrzewają się i często dochodzi do pożaru.

2. Podczas wykonywania prac polowych należy zabezpieczyć się w sprzęt gaśniczy, dobrze jest, gdy oprócz popularnych gaśnic dodatkowo zabezpieczymy się ciągnikami z pługami do oborywania miejsca pożaru oraz beczkowozami z wodą.

3. Urządzenia wydechowe silników spalinowych należy zabezpieczyć przed wylotem iskier, silniki spalinowe ustawiać na podłożu niepalnych, w odległości co najmniej 10m od materiałów palnych.

4. Należy ze szczególną rozwagą używać otwartego ognia, palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych.

5. W czasie naprawy maszyn przy użyciu spawarek i palników należy dodatkowo takie miejsce zabezpieczyć i dozorować jeszcze przez kilka godzin po skończeniu naprawy.

6. Podczas obsługi, a także napraw maszyn i urządzeń palenie tytoniu jest zabronione.

Jak ustawiać prawidłowo sterty, stogi i brogi?
Przy ustawiany stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

1. Od budynków wykonanych z materiałów palnych – 30 m.

2. Od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m.

3. Od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m.

4. Od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m.

5. Od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m.

6. Od lasów i terenów zalesionych – 100 m.

Wielkość sterty, stogu lub brogu z palnych produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3. Odległość między stertami, stogami lub brogami nie może być mniejsza niż – 30 m.

Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roślinne należy składać w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Przypominamy, wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione !!!

kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages