Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

2017-07-20 10:04:19(ost. akt: 2017-07-20 10:59:30)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Bartoszycach zwróciła się do nas z prośbą o publikację opracowania dotyczącego niebezpieczeństw związanych z inwazyjnym, trującym barszczem Sosnowskiego. To element akcji "Zdrowe wakacje" prowadzonej przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to agresywna, inwazyjna roślina parząca, bardzo trudna do zwalczenia,
powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego.

Jak się ustrzec przed poparzeniem?
- Nie dotykać i nie chwytać roślin gołymi rękoma.

- Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.

- W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Objawy
- Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego,

- Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia –mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.

- Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.

- Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

Pierwsza pomoc po kontakcie z rośliną

- Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

- W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

- W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

- Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.

- Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.

- W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Te i inne informacje o skutkach kontaktu z tą niebezpieczną rośliną znajdziesz w opracowaniu Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jeśli zauważyłeś barszcz Sosnowskiego rosnący w twojej okolicy, w powiecie bartoszyckim, poinformuj nas o tym. Przyślij zdjęcie na adres: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


opr. and


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #2291764 | 46.215.*.* 21 lip 2017 11:57

    Za tzw górą dzikowską w stronę Kamińska po prawej stronie na zakręcie przy samej drodze rosnie również okazały okaz,uważajcie

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. rowerzystka #2291722 | 83.6.*.* 21 lip 2017 11:19

      Na Green Velo za Górowem na całej długości w stronę Kandyt rośnie tego mnóstwo na poboczu- kto mniej zorientowany może narobić sobie szkody, bo są to pojedyncze rośliny wyrastające z krzaków tych nieszkodliwych ale podobnych do barszczu.

      odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5