Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Rodnowo zaprasza do siebie miłośników rowerowej turystyki

2017-07-03 10:02:21 (ost. akt: 2017-07-03 10:18:32)

Już ponad dwa lata pod nazwą "Nasza Wieś" funkcjonuje w Rodnowie nieformalna grupa mieszkańców, która zajmuje się wszelkimi poczynaniami związanymi z estetyką miejscowości oraz tym wszystkim, co wiąże się z funkcjonowaniem wsi i jej rozwojem.

Skład grupy jest zmienny i zależny od tego, co akurat jest do zrobienia, od potrzebnych kompetencji oraz chęci przy realizacji podjętych działań, ponieważ to wszystko realizowane jest w formie wolontariatu.

W ubiegłym roku w ramach programu „Działaj Lokalnie” grupa przygotowała projekt o nazwie „Sztafeta pokoleń”. Projekt został bardzo wysoko oceniony i na zaplanowane działania otrzymano z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności kwotę 3.500 zł.

To pozwoliło na wydanie folderu z monografią wsi, przygotowanie galerii fotografii i odpowiedniej ekspozycji w miejscowym ośrodku kultury, wydanie 500 widokówek z fotografiami Rodnowa i zainstalowanie dwóch gablot we wsi z ciekawszymi fotografiami i odpowiednim tekstem.

Monografie i widokówki każdy zainteresowany otrzymał nieodpłatnie. Natomiast podsumowanie projektu było relacjonowane w miejscowej prasie oraz w TVK Bart-Sat.

Ta sama grupa w roku bieżącym przygotowała projekt o nazwie „ Rowerem zdrowo i ciekawie” i na ten cel otrzymała 3.000 zł. Realizację tego pomysłu rozpoczęto 1 lipca br.

Przez Rodnowo biegnie gminna trasa rowerowa nr 2 na obszarze „Natura 2000”. Znajdują się na niej miejscowości: Rodnowo, Biała Podlaska, Wajsnory, Wargielity, Wojciechy, Braciszewo, Taplikajmy, Pilwa, Borki i Tolko. Stąd powstała koncepcja, aby tę trasę „ożywić” i przybliżyć wszystkim zainteresowanym wiedzę o miejscowościach oraz zaproponować zdrowy styl życia poprzez uprawianie turystyki rowerowej.

Jeśli ktoś (przyjezdny) roweru nie ma, to będzie mógł go wypożyczyć nieodpłatnie razem z kaskiem i kamizelką odblaskową z mini-wypożyczalni rowerów, które zostaną zakupione z przyznanych funduszy i będą w dyspozycji Domu Kultury w Rodnowie.

W ramach tego projektu zaplanowane są dwie zbiorowe wycieczki na wspomnianej trasie i przygotowanie galerii fotograficznej z tych wypraw oraz założenie kroniki projektu, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkową plakietkę z logo tej imprezy. O wymaganiach ruchu drogowego związanego z wycieczkami rowerowymi poinformuje wszystkich rodnowski sołtys (policjant), a krótkie przeszkolenie na temat udzielania pierwszej pomocy przeprowadzi ratownik medyczny.

Projekt otwarty jest dla wszystkich chętnych bez względu na wiek. Jest to możliwe, ponieważ trasa przewidziana na jeden dzień to ok. 15 km i każdy sobie z tym poradzi.

Podsumowanie projektu odbędzie się pod koniec września 2017 r. i wówczas będzie można obejrzeć ostateczne efekty tego przedsięwzięcia. Zatem od połowy lipca do końca września rodnowska „Nasza Wieś” zaprasza miłośników turystyki rowerowej do naszej miejscowości.

Józef Hładasz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages