Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Rosjanie o polskich korzeniach chłonęli wszystko co polskie

2017-07-02 09:20:31 (ost. akt: 2017-07-02 09:28:18)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 2 w Bartoszycach

Już po raz kolejny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach gościła grupa dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Polonijnego „Dom Polski” w Czerniachowsku w Obwodzie Kaliningradzkim.

Rosjanie przebywali w Bartoszycach w dniach 19 – 23 czerwca 2017 roku w ramach projektu realizowanego przez szkołę, dotyczącego wymiany młodzieży między ZSP nr 2 a Stowarzyszeniem Polonijnym „Dom Polski” w Czerniachowsku.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, a jego inicjatorem był dyrektor ZSP nr 2 pan Zbigniew Pietrzak.

Jako że przodkowie naszych gości zamieszkiwali niegdyś tereny należące do Polski, z tym większym zainteresowaniem chłonęli wszystko, co polskie. Młodzi Rosjanie, mający korzenie polskie, byli zachwyceni Polską i Polakami, ich gościnnością, serdecznością, szeroko pojętą kulturą naszego kraju. Z wielkim zaangażowaniem starali się poznać historię i dzień dzisiejszy naszego kraju, z prawdziwą pasją uczyli się języka polskiego.

W ciągu kilku dni pobytu w naszym mieście i szkole Rosjanie mieli możliwość nawiązania przyjaźni z polskimi rówieśnikami, mogli wspólnie uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno-sportowych (pan R. Czerniak), tanecznych (uczennica K. Jagiełło), strzeleckich (pan J. Puszko).

Ogromne zainteresowanie wzbudziły lekcje języka polskiego (pani A. Dobrowolska- Śliwińska).

Młodzież w krótkim czasie poszerzyła zasób leksykalny języka polskiego, poznała tajniki fonetyki polskiej, gramatyki, wykazała się olbrzymią kreatywnością, talentem recytatorskim, muzycznym, tanecznym, plastycznym.

Grupa młodych Rosjan z dużym zaciekawieniem zwiedzała naszą szkołę, wyposażenie pracowni, chętnie słuchała informacji o polskim systemie kształcenia.

Natomiast Bartoszyce, mimo że niewielkie, goście ocenili jako malownicze, przytulne, zadbane i pełne swoistego uroku. Duże wrażenie na nich zrobiła jego wielowiekowa, burzliwa historia, kulturowe bogactwo, duchowe piękno zabytków – nie tylko sakralnych, nad którymi dominuje XV – wieczna Brama Lidzbarska, niemalże tysiącletnie Kamienne Baby Pruskie i nasze monumentalne kościoły.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły gościom wycieczki mające na celu poznanie najbliższych okolic Bartoszyc.

Dzięki gościnności i uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Bartoszyce, a w szczególności – pana nadleśniczego Zygmunta Zbigniewa Pampucha oraz inżyniera nadzoru pana Wiesława Oziewicza, młodzież rosyjska mogła poznać osobliwości przyrodnicze naszego regionu.

Pan Karol Daliga - specjalista ds. hodowli i edukacji Nadleśnictwa Bartoszyce profesjonalnie zaprezentował grupie rosyjskiej tajemniczą, niezbadaną leśną krainę z jej fauną i florą, przybliżył temat ekologii, zaś leśniczy Leśnictwa „Czarny las” w Galinach – pan Paweł Ulaniuk oprowadził grupę po ścieżce dydaktycznej, odsłaniając niektóre tajemnice lasu.

Pobliskie Galiny ze swoim XVI – wiecznym pałacem oraz folwarkiem również były obiektem zainteresowania gości.

W celu zgłębienia wiedzy o historii Warmii grupa rosyjska wyjechała do Lidzbarka Warmińskiego, by zwiedzić m.in. zamek, który przez wiele lat pełnił funkcję rezydencji biskupów warmińskich, zabytek pierwszej klasy, perła gotyku w Polsce, goszczący w przeszłości takich znakomitych gości jak: Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Napoleon Bonaparte czy Ignacy Krasicki.

Rosjanie byli oczarowani pięknie odnowioną „Oranżerią Kultury” – dawną letnią siedzibą biskupów warmińskich, która swoją niezliczoną ilością schodków i przełomów w dojściu na górę przypomina najładniejsze europejskie pałacyki.

Na koniec pobytu w Lidzbarku Warmińskim młodzież z Rosji skorzystała z licznych atrakcji oferowanych przez nowoczesny ośrodek rekreacyjno – sportowy - Termy Warmińskie.

Rosjanie, wyjeżdżając z Bartoszyc, dziękowali za okazane im serce, życzliwość, gościnność, interesujące wycieczki, przygotowane pogadanki, zajęcia i inne atrakcje, które, jak twierdzili, dostarczyły im mnóstwo radości.

Opiekunami wymiany młodzieży byli: Danuta Groth, Urszula Beńko, Monika Szpura - Kazimierczuk.

kaza


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages