Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Służby i instytucje połączyły siły na festyn "Bezpieczne wakacje"

2017-06-26 10:16:32 (ost. akt: 2017-06-26 10:22:51)

Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą. Z takiego założenia wyszły służby mundurowe i instytucje z powiatu bartoszyckiego. Połączyły siły i zorganizowały festyn poświęcony bezpieczeństwu.

W sobotę 24 czerwca przy basenie miejskim policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i funkcjonariusz straży granicznej ze swoim psem służbowym prezentowali sprzęt, który na co dzień wykorzystują do służby.

Tematem przewodnim było bezpieczeństwo w czasie rozpoczynających się wakacji. Bezpieczeństwo nad wodą, w podróży, na wsi i wszędzie tam, gdzie w czasie wolnym będą odpoczywały dzieci, młodzież i dorośli.

Specjalnie na festyn przyjechał symulator dachowania z WORD w Olsztynie. Można było sprawdzić, jakie emocje towarzyszą w czasie dachowania i uświadomić sobie, co by było, gdyby niezapięte pasy bezpieczeństwa. Niewątpliwie ta atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W czasie festynu można było nałożyć alkogogle i sprawdzić, jak alkohol zakłóca nam koordynację. W czasie pokonywania slalomu nie było osoby, która by nie wywróciła choćby jednego pachołka. Wprawdzie śmiechu było co niemiara, jednak osoby, które przeszły tor przeszkód w alkogoglach na nosie mówiły, że nie zdawały sobie sprawy, że rzeczywistość po alkoholu tak się zmienia.

Policjanci mówili o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o konieczności zapinania pasów i przewożenia dzieci w fotelikach, o tym, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu i jednoczesne kierowanie samochodem.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach prezentowali akcję ratowania z wody tonącego, mówili o zagrożeniach pożarem i o tym, jak najbezpieczniej wyjść z miejsca, gdzie się pali.

Ratownicy medyczni przedstawiali zasady postępowania z osobą, która straciła przytomność i nie oddycha, pokazywali jak używać defibrylatora, który coraz powszechniej można spotkać w miejscach publicznych w całej Polsce.

Strażnik graniczny ze swoim psem, który specjalizuje się w odnajdywaniu narkotyków, prezentował, jak czworonóg sprawnie odszukuje ukryty przedmiot.

Pracownice sanepidu rozmawiały z zainteresowanymi m.in. o sposobach wyciągania kleszcza ze skóry i rozdawały specjalny przyrząd do tego służący.

Z pewnością każdy, kto przyszedł na festyn znalazł coś dla siebie i mógł aktywnie spędzić czas oraz dowiedzieć się naprawdę dużo o tym, jak być bezpiecznym. Dzięki współpracy z burmistrzem Bartoszyc i dyrektorem BOSiR-u wstęp na basen w dniu festynu był bezpłatny.

Marta Kabelis
KPP Bartpszyce


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages