Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Olimpijczycy z Mechaniaka. Wyróżnieni w Warszawie i Ostrowcu Świętokrzyskim

2017-06-13 14:19:43 (ost. akt: 2017-06-13 14:25:39)

Pięknym sukcesem zakończył się udział uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości (OITiW).

Olimpiada ta finansowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a jej organizatorem jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Urząd Patentowy RP.

Olimpiada przeprowadzana jest w 2 blokach: Blok A – Innowacje Techniczne oraz Blok B – Wynalazczość. Gala finałowa Bloku A odbyła się w Warszawie 9 czerwca. Dwaj uczniowie bartoszyckiego „Mechaniaka”: Jacek Prokopczuk i Artur Lipski zdobyli tytuły Laureatów tej Olimpiady! Zajęli oni III miejsce w kategorii „Pomysł Techniczny”!

Natomiast finał Bloku B trwał 3 dni i odbywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie rozwiązywali testy, analizowali praktyczne problemy prawne z zakresu prawa własności przemysłowej, opisywali i zgłaszali wynalazki itp.

Dwaj nasi uczniowie z Technikum Mechatronicznego: Damian Madejski i Damian Wolszczak zdobyli tytuły Finalistów Olimpiady! Natomiast Piotr Basiak musi zadowolić się tytułem Laureata Okręgowego Olimpiady.

Blok B zawsze organizowany jest w innej części kraju i połączony jest z programem naukowo-turystycznym i rekreacyjnym. Tym razem organizator (III LO w Ostrowcu Świętokrzyskim) zaproponował zwiedzanie Huty Celsa Ostrowiec, Żywego Muzeum Porcelany, a także podziemne trasy Krzemionek Opatowskich oraz turystyczne szlaki Bałtowa.

Na podsumowaniach obu bloków Olimpiady obecni byli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sejmu i Senatu RP, Urzędu Patentowego RP, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Ponieważ OITiW jest olimpiadą najwyższej rangi, jej laureaci i finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwolnieni są z etapu pisemnego egzaminu zawodowego (z wynikiem 100%), a także przyjmowani są poza procedurą rekrutacyjną na wyższe uczelnie techniczne.

Na zakończenie Olimpiady bardzo cennym wyróżnieniem o nazwie „Przyjaciel Młodzieży” uhonorowany został Zbigniew Murawski – wieloletni opiekun olimpijczyków z Bartoszyc.

Wyróżnienie to przyznane zostało przez Prezydium Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, a wręczała je przedstawicielka młodzieży – Katarzyna Chrapko – nastoletnia nadzieja polskiej nauki.

Teraz już tylko egzaminy zawodowe, potem wakacje, a potem czas, w którym znów będziemy mogli pracować na kolejne sukcesy.

Zbigniew MurawskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages