Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Lekarz i ratownik medyczny z tabletem w karetce

2017-06-09 08:00:33 (ost. akt: 2017-06-09 08:25:59)
Załoga karetki z Bisztynka pędzi na sygnałach po otrzymaniu zgłoszenia za pomocą nowego systemu teleinformatycznego.

Załoga karetki z Bisztynka pędzi na sygnałach po otrzymaniu zgłoszenia za pomocą nowego systemu teleinformatycznego.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na miejscy wielu zdarzeń, gdzie potrzebna jest karetka możecie zobaczyć lekarza lub ratownika medycznego klikającego coś na tablecie. To efekt wprowadzonego 30 maja nowego systemu teleinformatycznego. Niestety na razie wydłuża on czas przyjęcia zgłoszenia i wypełnienia dokumentacji medycznej.

Od 30 maja w województwie warmińsko-mazurskim obowiązuje nowy system teleinformatyczny mający wspomagać zespoły ratownictwa medycznego. Więcej o systemie w ramce pod tekstem.

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach dysponuje czterema zespołami ratownictwa medycznego (1. specjalistycznym stacjonującym w Bartoszycach oraz 3. podstawowymi stacjonującymi w Bartoszycach, Górowie Iławeckim i Bisztynku ).

Zespół ratownictwa medycznego otrzymuje zlecenie wyjazdu od dyspozytora medycznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującego numer alarmowy 999. Scentralizowana dyspozytornia znajduje się przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Nowy system System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) kończy erę zleceń wyjazdu przekazywanych drogą radiową oraz papierowej dokumentacji wypełnianej przez zespoły ratownictwa medycznego.

- Zlecenia przekazywane są drogą elektroniczną na służbowy tablet, na którym kierownik zespołu ratownictwa medycznego wypełnia w całości dokumentację medyczną. Dlatego nie powinien już dziwić nikogo widok osoby klikającej w ekran tabletu w trakcie udzielania pomocy. W ambulansie znajduje się również mobilna drukarka. W przypadku pacjentów którzy nie wymagają lub odmawiają przewozu do SOR/ izby przyjęć kierownik zespołu, po wypełnieniu dokumentacji medycznej, musi się udać do karetki, aby wydrukować karty i jedną z nich przekazać pacjentowi lub osobie upoważnionej - wyjaśnia lekarz-koordynator SOR w Bartoszycach Wojciech Stefaniak.

- Wersja papierowa zarezerwowana jest wyłącznie dla sytuacji nadzwyczajnych takich jak: awaria systemu, uszkodzenie tabletu, drukarki, brak łączności - dodaje.

Przez kilka dni funkcjonowania systemu okazało się jednak, że nie jest on doskonały. Na terenie powiatu bartoszyckiego, w wielu miejscach są problemy z łącznością za pomocą sieci komórkowej. Nasi czytelnicy i mieszkańcy doskonale znają "czarne dziury" w zasięgu telefonii komórkowej np. w Galinach.

- Obsługa tabletu i funkcjonalność programu SWD jest również daleka od ideału i dlatego autorzy projektu już zapowiadają zmiany i kolejną aktualizację oprogramowania. Wypełnienie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej przy użyciu tabletu jest bardziej czasochłonne niż w wersji papierowej, co skutkuje wydłużeniem czasu realizacji zlecenia i opóźnieniem osiągnięcia stanu gotowości do wyjazdu - twierdzi Wojciech Stefaniak.

- Pragnę jednak uspokoić, że w przypadku braku wolnego zespołu ratownictwa medycznego w danym rejonie z jednoczesną koniecznością błyskawicznego zadysponowania go do osoby będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego dyspozytor medyczny kontaktuje się niezwłocznie, telefonicznie z danym zespołem i ustala możliwość przekazania zlecenia. Brak wypełnienia dokumentacji medycznej nie może być powodem odmowy udzielenia pomocy osobie prawdziwie jej potrzebującej - mówi lekarz.

- Dlatego zwracam się z prośbą o wyrozumiałość w przypadku problemów związanych z obsługą nowego systemu SWD PRM oraz o przemyślane wzywanie pomocy dzwoniąc na numer 999 - dodaje.

Lekarz przypomina, że według raportu Najwyższej Izby Kontroli ponad jedna trzecia wyjazdów karetek jest nieuzasadniona a tym kimś kto naprawdę będzie pilnie potrzebował pomocy może być jedna z najbliższych Ci osób!


and

Od 30 maja 2017 r obowiązuje na terenie całego województwa warmińśko-mazurskiego System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) . Jest to system teleinformatyczny, który umożliwia:
- przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych (112, 999);
- dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego (ZRM);
- rejestrowanie zdarzeń medycznych;
- lokalizację poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu ZRM i ich statusów na mapie, która stanowi zintegrowany z systemem moduł (Uniwersalny Moduł Mapowy).

Jednolity dla całego kraju SWD PRM ma zapewnić realizację zadań przez:
- dyspozytorów medycznych,
- członków zespołów ratownictwa medycznego,
- lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego,
- uprawnionych przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

SWD PRM pozwala:
- monitorować oraz zarządzać siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego;
- zarządzać zgłoszeniami i zdarzeniami;
- tworzyć kompletną dokumentację medyczną.

Utrzymanie oraz obsługę SWD PRM na terenie kraju zapewnia minister właściwy do spraw administracji publicznej. Na terenie województwa za utrzymanie systemu odpowiedzialny jest wojewoda.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kret #2263497 | 31.2.*.* 10 cze 2017 14:51

  Szkoda, że wszystko testują na organizmie żywym. Tablet technologicznie na obecny czas przestarzały. System niedopracowany. Drukarka papierowa, jednorazówka z dużym kosztem obsługi. Kto za to płaci??. Ktoś do cholery wprowadzając ten system powinien ponieść konsekwencje, Pieniążki na kontach. Nagrody rozdane, a Wy drodzy lekarze i ratownicy bujajcie się. Znajdzie się odważny, który złoży zawiadomienie do prokuratury ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wtajemniczony #2263091 | 94.254.*.* 9 cze 2017 18:30

  Drobne sprostowanie, Dyspozytorzy medyczni stacjonują w dyspozytorni Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), która to mieści się przy Centrum Zarządzania Kryzysowego w kompleksie Straży Pożarnej na Niepodległości

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dr no #2262787 | 83.31.*.* 9 cze 2017 10:29

  taka rola kierownika zespołu wypełnianie dokumentacji czy to lekarz czy ratownik reguluje to ustawa z czasem system się dotrze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dr Hayd #2262757 | 213.73.*.* 9 cze 2017 09:55

   Tak jak wszędzie: na początku z powodu nowego systemu obsługa trwa dłużej i ujawniają się błędy systemu. A potem, jak już pracownicy nabiorą wprawy, system zostanie dopracowany i wyeliminowane zostaną błędy jest już sprawniej i szybciej.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages