Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Podsumowanie polsko-litewskiego projektu "Mały Książę w Dolinie Róż"

2017-05-29 07:38:42 (ost. akt: 2017-05-29 07:45:56)

Autor zdjęcia: archiwum ZS nr 1

Zakończył się gorący tydzień w Zespole Szkół nr 1. Dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży w dniach 15-19 maja w Bartoszycach gościła 12-osobowa delegacja z litewskiej szkoły w Matuizos, z którą ZS nr 1 utrzymuje nieprzerwane kontakty od 2007r.

Projekt nosił tytuł „Mały Książę w Dolinie Róż”, co było nawiązaniem do legendarnej nazwy naszego miasta – Rosenthal czyli Dolina Róż. Ideę przewodnią stanowiło upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży. Cel ten osiągnięto na różnorodne sposoby: konkurs na multimedialną reklamę wybranej lektury, konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”, próby i publiczne czytanie fragmentów „Małego Księcia” w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim.

Uczestnicy wymiany przygotowali zabawę „Mały Książę prawdę ci powie”, uczniowie stworzyli magiczne karteczki na każdej z nich znajdowała się cytat z książki napisany w trzech językach, następnie były one rozdawane mieszkańcom Bartoszyc.

Wszyscy uczestnicy projektu po raz pierwszy odwiedzili najpiękniejszą biblioteką na świecie „Stacja Kultura” w Rumi, która otrzymała 1 miejsce w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards organizowanym w USA.

Poza tym odbywały się liczne zajęcia integracyjne nastawione na wzajemne poznanie uczestników wymiany oraz pokonywanie barier językowych i kulturowych: poranne zajęcia w sztabie projektu, spotkanie z władzami miasta, przygotowywanie strojów i scenografii do publicznej prezentacji tytułowej lektury, gra w koszykówkę, nauka poloneza, wspólny grill itp.

Tydzień minął szybko i litewscy partnerzy wyjechali pełni wrażeń i uznania dla naszej gościnności i rozmachu przedsięwzięcia. Przez cały czas trwania projektu młodzież posługiwała się językiem angielskim. Uczniowie bardzo sprawnie i chętnie posługiwali się tym językiem. Mamy nadzieję, że projekt rozbudził w mieszkańcach „Doliny Róż” pasję czytania, a Małemu Księciu udało się nie tylko „oswoić lisa” ale i wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Koniec wizyty partnerów z Litwy nie oznacza zakończenia projektu. Wspólnie utworzyliśmy klub czytelniczy „Planeta bezinteresownej przyjaźni”, który ma na celu promowanie czytelnictwa i wolontariatu.

Kluby powstały w obu szkołach i będą działały tak długo jak długo będzie trwała bezinteresowna przyjaźń w naszych szkołach. Mamy nadzieję, że ta przyjaźń nigdy się nie skończy i wpiszę się na stałe w historię naszej szkoły.

Pierwszym miejscem do którego już wybrali się członkowie klubu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach. Uczestnicy projektu czytali wychowankom tego ośrodka fragmenty „Małego księcia” oraz wspólnie z nimi piekli smaczne różyczki.

Przed nami jeszcze tworzenie miejsca do czytania „Reading Point” w Bartoszycach i Matuizos.

Czekamy na kreatywne projekty wszystkich mieszkańców naszego miasta. Projekty można wysyłać na adres e-mailowy szkoły lub składać osobiście w naszej placówce.

Przypomnijmy, że w powstanie i realizacje projektu ze strony polskiej najbardziej zaangażowane były A. Malinowska (koordynator projektu), H. Miecznik i A. Guttmann – nauczycielki ZS nr 1 oraz młodzież gimnazjalna z klas 1A i 2B gimnazjum.

Maria Marczak
Agnieszka Malinowska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages