Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Nowa Karczma. Kolejne spotkanie zorganizowane przez Klaster Roślin Strączkowych Agroport

2017-05-10 19:27:11 (ost. akt: 2017-05-10 19:30:26)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji

Pamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji

Autor zdjęcia: Adam Malinowski

Ze sporym zainteresowaniem rolników spotkała się konferencja „Dzień roślin strączkowych”, zorganizowana przez Klaster Roślin Strączkowych Agroport. Obyła się w Nowej Karczmie, w gospodarstwie Andrzeja Pauperowicza.

To już trzecie spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli Agroportu oraz naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Instytutu Genetyki Roślin PAN Poznaniu.

Konferencję otworzył Rafał Banasiak, prezes zarządu Agroportu. Następnie z prelekcją „Prowadzenie plantacji roślin strączkowych” wystąpił prof. dr hab. Jerzy Szukała (UP Poznań), a dr inż. Wojciech Mikulski (UP Poznań, IGR PAN Poznań) zapoznał plantatorów z referatem „Wybrane aspekty rynku roślin strączkowych”.

— Cieszy mnie, że nasi goście zadawali wiele pytań i wykazywali duże zainteresowanie tematyką. Ziemie oraz klimat powiatu bartoszyckiego sprzyjają uprawie roślin strączkowych — podkreślał Rafał Banasiak. — Działania podjęte przez nasze stowarzyszenie, skupiające prawie sto podmiotów gospodarczych, to współpraca placówek naukowych, samorządów oraz producentów sektora rolnego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych rolników. Ci ostatni, poprzez przystąpienie do klastra, otrzymują wsparcie w rozwoju gospodarstw poprzez szeroko pojętą diagnostykę polową, a także wskazywanie źródeł finansowania krajowego, jak i z funduszy europejskich, swoich działań. Pomagamy rolnikom pokonywać bariery biurokratyczne.

Poza prelekcją, uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację polową, podczas której przedstawiono zagadnienia agrotechniki oraz wskazówki pomocne w rozwiązaniu wielu problemów występujących w uprawach roślin strączkowych.
Klaster Roślin Strączkowych Agroport działa nie tylko w powiecie bartoszyckim, ale na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego oraz na Podlasiu.

Artur Piwoński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #2242251 | 37.248.*.* 10 maj 2017 23:54

  Stoły puste , ognisko się dopala i nic? Ciekawe kto był sponsorem tej dziwnej i mprezy? Gmina pewnie nic otym nie wie ,że jakiś Agroport jezdzi i robi dziwne interesy z uczciwymi rolnikami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages