Wtorek, 21 sierpnia 2018. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Święto Konstytucji 3 Maja w Wojciechach

2017-04-28 17:23:50 (ost. akt: 2017-04-28 17:27:51)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach uczcili 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W piątek 28 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach odbył się uroczysty apel poświęcony 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy V i IV wystąpili z montażem słowno-muzycznym.

Przypomnieli w nim wydarzenia, które doprowadziły do I rozbioru Polski, starania polskich patriotów o uratowanie ojczyzny oraz okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej - Konstytucji 3 Maja.

Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja miała na celu uratowanie suwerenności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniała ustrój państwa, ograniczała demokrację szlachecką, wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz brała pod opiekę państwa chłopów.

Były to na owe czasy "rewolucyjne zmiany". Ich autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.

Konstytucja obowiązywała tylko czternaście miesięcy, nastąpił bowiem drugi i trzeci rozbiór Polski, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata. O swoją wolność i prawa Polacy walczyli przez wiele lat. Konstytucja 3 Maja stała się w tych latach symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

Bo przecież:
"Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc. (...) Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma".


Teresa BryłaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages