Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Ekocoś z niczego, czyli jak wykonać przedmiot użytkowy z surowców wtórnych

2017-04-25 09:17:03 (ost. akt: 2017-04-25 09:25:05)

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach rozstrzygnięto 21 kwietnia konkurs „Ekocoś z niczego” na przedmiot użytkowy z materiałów wtórnych. Celem konkursu była promocja selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, jako metody pozwalającej na powtórne ich przetworzenie.

Wykonane przez uczniów prace pokazały, że wiele niepotrzebnych czy zużytych przedmiotów w gospodarstwach domowych można powtórnie wykorzystać, nadając im „nowe życie”.

W pracach konkursowych pojawiły się m.in. torby z włóczki, lnu i filcu, stolik kawowy na podbudowie silnika z „Malucha”, zdobione metodą decoupage puste opakowania plastikowe i drewniane.

Na początku uczniowie prezentowali swoje prace przed komisją i publicznością, odpowiadali na zadawane pytania dotyczące m.in. czasu wykonywania prac, materiałów z których powstały, zastosowanych technik itp.

Następnie komisja w składzie: Jadwiga Mysiewicz (przewodnicząca, Starostwo Powiatowe w Bartoszycach), Karol Daliga (Nadleśnictwo Bartoszyce) oraz Elżbieta Klimus (nauczyciel ZSP nr 1) wyłoniła spośród 22 prac 3 najlepsze i przyznała również 3 wyróżnienia.

Za pracę najbardziej pomysłową, pracochłonną i zgodną z tematem konkursu jury uznało stolik kawowy wykonany przez Cezarego Dobosza i Tomasza Fidurę z klasy II Technikum Pojazdów Samochodowych — I miejsce. Drugie miejsce przyznano Kamili Antonik z klasy IV Technikum Hotelarskiego, która metodą decoupage ozdobiła puste opakowania po różnych produktach. Natomiast III miejsce przypadło Adamowi Mickiewiczowi i Damianowi Komajdzie z klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy wykonali metalowe świeczniki.

Wyróżnienia otrzymali: Laura Bachanowicz z klasy I Technikum Hotelarskiego za przepiękną papierową sukienkę oraz Monika Szarłowska i Martyna Kaźmierczak z klasy IV Technikum Hotelarskiego za przedmioty typowo użytkowe takie jak torba na zakupy oraz dekoracyjne np. szkatułka z wykałaczek, papierowy koszyk czy zając z gazety.

Jak widać, i materiały użyte do wykonania prac, i techniki wykorzystane do ich wykonania były bardzo różnorodne.

Wyżej przedstawione przedsięwzięcie to swoiste połączenie wiedzy ekologicznej z praktyką, a to chyba najważniejsze w obecnych czasach. Preferujemy bowiem jako społeczeństwo konsumpcyjny styl życia, chcemy żyć wygodnie, dużo kupujemy, ale wytwarzamy też ogromne ilości odpadów.

Według GUS (2015 r.), statystyczny Polak produkuje rocznie 283 kg odpadów komunalnych, co w skali całego kraju daje ok. 12 mln ton. Z tej ilości zdecydowana większość trafia na wysypiska śmieci. Więcej odpadów powinno być natomiast powtórnie przetwarzanych. Większość z nas deklaruje też troskę o środowisko, często jednak na deklaracjach się kończy.

Poprzez edukację ekologiczną chcemy uświadamiać młodym ludziom, że każdy z nas ma wpływ na globalną ekologię, przez najdrobniejsze nawet działania przyjazne środowisku.

Organizatorzy dziękują Januszowi Bonisławskiemu — naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego oraz Krzysztofowi Borysowi — prezesowi Zakładu Gospodarki Odpadami w Bartoszycach za pomoc w organizacji wyżej wymienionego konkursu.

Mariola MaciejewskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages