Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Debata Oxfordzka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

2017-04-18 18:15:06 (ost. akt: 2017-04-18 18:37:36)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów II Debaty Oxfordzkiej

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów II Debaty Oxfordzkiej

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

— Licealiści mają już swoje poglądy na życie. Nie trzeba im "pompować" ich do głowy — mówił Szymon Marchlewski, opiekun maturzystów z Zespołu Szkół w Biskupcu, którzy zwyciężyli w finale II Debaty Oxfordzkiej, zorganizowanej przez Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Bartoszycach.

Debata Oksfordzka to sztuka dialogu, w której ważne jest poszanowanie oponenta, jego argumentów i poglądów. To dyskusja nad konkretną tezą, gdzie równie ważne są głosy "za" jak i "przeciw". To forma debaty publicznej, którą warto promować — z tego założenia wyszli pracownicy Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, Zespołu Szkół w Biskupcu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach, którzy po raz drugi zorganizowali taką debatę dla maturzystów.

Wcześniej w Biskupcu odbyły się półfinały, w których w słowne szranki na argumenty stanęło sześć drużyn: Zespół Szkół w Górowie Iławeckim, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Zespół Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kętrzynie, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biskupcu, Zespół Szkół w Biskupcu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Dwie ostanie spotkały się na finałowej debacie.
— Pierwsza nasza debata odbyła się w ubiegłym roku. Z inicjatywą jej organizacji wyszedł dyrektor Zespołu Szkół w Biskupcu, a my inicjatywę podjęliśmy — mówiła Agnieszka Walentynowicz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych WSB w Bartoszycach.

— Mówi się, że szkoła nie przygotowuje uczniów do życia i ja się z tym zgadzam. Dlatego, żeby dać młodzieży wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną stosuję mini debaty na swoich zajęciach. Niektórym uczniom to nie wystarcza i chcą rywalizować z rówieśnikami z innych szkół, stąd nasza obecność na debacie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa — mówił Szymon Marchlewski, nauczyciel historii i WOS z Zespołu Szkół w Biskupcu, opiekun zwycięskiej drużyny. — Obecnie uczniowie podczas nauki w szkole średniej głównie przygotowują się do rozwiązywania testów maturalnych, lecz maturę zdaje się tylko raz w życiu. Natomiast umiejętność rzeczowej i kulturalnej dyskusji przydaje się na każdym jego etapie. Licealiści mają już swoje poglądy na życie. Nie trzeba im "pompować" ich do głowy, lecz dać narzędzia, żeby mogli je odpowiednio ukształtować.

— Bardzo mile zaskoczyło mnie to, że młodzież była bardzo dobrze merytorycznie przygotowana do trudnej dyskusji o problemie uchodźstwa w obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej — podkreślał dr Dariusz Jurczak, ekspert Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa zajmujący się problemami socjologii pogranicza. — Uczniowie doskonale posługiwali się specjalistycznymi definicjami i terminami używanymi przez specjalistów zajmującymi się tematyka terroryzmu i spraw granicznych. Myślę, że uczestnicy debaty po odbyciu odpowiednich studiów będą mogli doskonale odnaleźć się zawodowo jako funkcjonariusze służb mundurowych lub pracownicy instytucji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.

Całości debaty uważnie przysłuchiwało się i oceniało jury w składzie: Agnieszka Walentynowicz i Izabela Kurowicka z Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z Poznania z siedzibą w Bartoszycach, Marzena Dobosz z Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z Poznania z siedzibą w Giżycku, Tomasz Miroński, redaktor naczelny "Gońca Bartoszyckiego". Jury obradowało pod czujnym okiem eksperta dra Dariusza Jurczaka z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa.

Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages