Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Tak jest u nas: co dom, to strażak

2017-04-18 20:23:12 (ost. akt: 2017-04-24 20:40:03)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Zostało już tylko kilka dni do zakończenia głosowania w naszym plebiscycie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Od głosów mieszkańców, czytelników, internautów zależy która z OSP zwycięży. Głosowanie trwa do 24 kwietnia.

OSP w Lipicy w powiecie bartoszyckim za rok kończy 50 lat. Będzie gdzie świętować, wieś może się pochwalić nową wyremontowaną świetlicą.

— Jesteśmy małą miejscowością. Nasza jednostka liczy 40 osób, można powiedzieć, że co dom to strażak. Sprawy strażackie i wiejskie to u nas jedno i to samo. Współtworzymy Dzień Kobiet, andrzejki, sylwester: nic o nas bez nas — śmieje się prezes lipickiego OSP Andrzej Sinkiewicz. Jednostce zależy na dobrych relacjach z lokalną społecznością, jak i wzajemnej sympatii między druhami.

Członkowie OSP często spotykają się prywatnie, by wzmacniać przyjacielskie więzi.

— W maju mamy gminne obchody Dnia Strażaka, po nich planujemy część mniej oficjalną — opowiada prezes. — Nasi ludzie muszą się dobrze znać, aby móc w 100 proc. na sobie polegać. Błąd jednego strażaka może załamać całą akcję, podstawą jest dobra komunikacja. Dlatego robimy wszystko, by dewiza „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nie była tylko sloganem — podkreśla prezes.
Lipickie OSP nie ma za wiele niebezpiecznych interwencji. Nawet wypalanie traw nie jest w gminie wielkim problemem. — Prowadzimy szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, jak widać przynosi efekty. Najważniejsze to zapobiegać, aby nie było co gasić — podkreśla prezes.

Rok temu w naszym plebiscycie lipickie OSP święciło triumfy. Strażacy zajęli pierwsze miejsce w powiecie oraz w województwie. Za otrzymane pieniądze kupili m.in. automatyczny defibrylator zewnętrzny.

— Jeszcze nie został użyty i życzylibyśmy sobie, aby jak najdłużej tak pozostało, ale, jeśli zajdzie taka potrzeba, wszyscy nasi ludzie są przeszkoleni i wiedzą, co mają z nim robić — mówi prezes. Pytany, czy w tym roku również postarają się stanąć na podium, prezes oświadcza, że teraz dadzą szansę innym.

Równie spokojnie jest w Kruklankach w powiecie giżyckim. Sebastian Miecielica, naczelnik tamtejszej OSP, podkreśla: — Jesteśmy jednostką z najmniejszą liczbą akcji w powiecie, mamy około 40 wyjazdów rocznie. I nie powiem, żeby nas to bardzo martwiło. Ludzie w naszej gminie dbają o bezpieczeństwo — opowiada.
Strażacy przygotowują się do dnia otwartego, który odbędzie się 4 maja. Między godz. 9-13 w remizie będzie można poćwiczyć pierwszą pomoc na fantomie, posłuchać strażackich opowieści, ubrać się w mundur. Być może będzie to również ostatnia okazja, by posiedzieć w 32-letnim, zasłużonym Jelczu.
— W najbliższych miesiącach dostaniemy nowe auto. Nasz „dziadzio” nie przejdzie na emeryturę, zostanie przekazany OSP Jeziorowskie. Wóz mimo że stary, jest jeszcze sprawny. Cieszymy się, że nie będzie stał bezczynnie — dodaje naczelnik.

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną zakończymy 24 kwietnia o godz. 23.59. Koszt jednego sms-a wynosi 1,23 zł brutto.

Niezależne od wyników plebiscytu swoje wyróżnienia przyzna również kapituła. Jedynym kryterium branym pod uwagę będzie liczba interwencji realizowanych przez daną jednostkę ochotników. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się 14 maja podczas festynu strażackiego na placu Solidarności w Olsztynie. Zwycięskie OSP zostaną nagrodzone nowym sprzętem.

AGNIESZKA POROWSKA

Regulamin: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2246667 | 80.61.*.* 16 maj 2017 21:04

  Z tego co wiem to przydałby się nowy wóz(niekoniecznie fabrycznie nowy ale w dobrym stanie po innej jednostce) dla OSP Lipica. Może władze zrobiłby w tym kierunku, jest to mała wioska której podejrzewam ze nie stać na takie wydatki a i tak dużo inwestują swoich pieniędzy w szkolenia i sprzęt. Także apeluje o pomoc dla takich jednostek jak ta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. peppe #2225705 | 94.254.*.* 19 kwi 2017 10:51

  no nie, gdzie nie otworzę to straż pożarna , nie mogę już na to patrzeć

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages