Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej w ZSP Nr 1

2017-04-12 12:39:39(ost. akt: 2017-04-12 12:42:55)

Autor zdjęcia: Sylwia Kapturska

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalych im. Kresowiaków niezwykle uroczyście obchodzono akcję głośnego czytania, w ramach cyklu "Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze"; poświęconą książce "W cieniu Katynia" Stanisława Swianiewicza. Wydarzenie to pomysł nauczycielek humanistek.
Przed Świętami Wielkanocy, 10 kwietnia w auli szkolnej odbyło się ostatnie w tym roku, kulturalne wydarzenie z cyklu „Obrazki z historią w tle, czyli Polacy o Polsce w literaturze”, którego celem jest łączenie piękna literatury polskiej i najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju.

W tym miesiącu uwagę poświęciliśmy obozom sowieckim i koncentracyjnym. Przez takie akcje chcemy propagować czytelnictwo i pamięć o Polakach w najistotniejszych momentach w historii Polski.

W poniedziałek uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty „W cieniu Katynia” Stanisława Swianiewicza. To literatura faktu dotykająca straszliwych wydarzeń w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

Fragmenty prozy w nader realistyczny sposób opisują działania NKWD i aparatu śledczego, wszechobecny terror, bestialstwo i kłamstwo ZSRR; nie zostawiając okruchów nadziei na wyzwolenie.

Po raz kolejny zwróciłyśmy uwagę uczniom, że bez poznania historii swojego kraju, nie można zrozumieć przeszłości, tak jak to występuje w „W cieniu Katynia”.

Akcję rozpoczęła pani Lilla Szewczyk, która w przejmującym zarysie opowiedziała o Katyniu i kwietniu jako Miesiącu Pamięci Narodowej. Prezentację ukazującą obozy i ich okrucieństwo, reprodukcje obrazów, fotosy i najważniejsze informacje dotyczące Katynia, Kozielska, Smoleńska, przygotowała Patrycja z IV TH.

Dzieło czytali pan dyrektor Stanisław Rudziński, panie Jolanta Dowejko i Sylwia Kapturska, Laura z kl. I TH, Paweł z I TI i Rafał z kl. III TPS.

Uczniowie mogli podziwiać zdolności artystyczne uczennic klasy IV TH i pani Aliny Mikołajczyk, które ujmująco ukazały żniwo obozów w ZSRR. Oglądano również wystawę ukazującą dzieła o lagrach, fotosy, albumy historyczne.

Kolejne czytanie z cyklu odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

TKD


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TKD

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5