Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

W "Mechaniaku" odbył się konkurs ekologiczny „Zdrowa i czysta atmosfera”

2017-04-11 09:37:08 (ost. akt: 2017-04-11 09:43:46)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Drużyna z I klasy Technikum Informatycznego w składzie: Mateusz Dub, Rafalski Szymon, Wojciech Miszczyszyn zwyciężyła w konkursie ekologicznym zorganizowanym w bartoszyckim "Mechaniaku".

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, 6 kwietnia odbył się Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Zdrowa i czysta atmosfera”. W tej edycji organizatorzy poruszyli problematykę jakości powietrza atmosferycznego, które ma wpływ bezpośrednio na nasze zdrowie, ale również na globalne zmiany klimatyczne. Zwrócono również uwagę na zjawisko deforestacji planety, a w szczególności na nadmierne wycinanie „światowych płuc Ziemi” – Puszczy Amazońskiej.

Konkurs rozpoczął się prezentacją multimedialną na temat relacji człowiek – środowisko przyrodnicze, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia degradacji i ochrony atmosfery.

W dalszej części 3-osobowe reprezentacje klas pierwszych rozwiązywały różnorodne zadania praktyczno – teoretyczne, dotyczące na przykład ułożenia ciągu przyczynowo – skutkowego powstawania kwaśnych opadów, analizy tekstów źródłowych na temat zamian klimatycznych i zjawiska smogu, analiza danych tabelarycznych, rozwiązania krzyżówki tematycznej, określenia lokalnego stanu powietrza na podstawie zdjęć porostów i skali porostowej i inne.

Uczniowie musieli wykazać się nie tylko szeroką wiedzą, ale także szybkim i logicznym myśleniem, bowiem wszystkie konkurencje odbywały się na czas.

Po podsumowaniu punktacji z 9 konkurencji zwycięzcami okazała się drużyna z klasy I Technikum Informatycznego w składzie Mateusz Dub, Rafalski Szymon, Wojciech Miszczyszyn, II miejsce zajął zespół z klasy I Technikum Mechatronicznego – Grzegorz Świeca, Tomasz Bucki, Łukasz Tytoń, natomiast miejsce III przypadło drużynie z klasy I Technikum Pojazdów Samochodowych w składzie Patryk Olszewski, Karol Sołtan, Surowiec Jakub.

Celem organizacji tego przedsięwzięcia było nie tylko poszerzenie wiedzy proekologicznej młodzieży, ale przede wszystkim, kształtowanie nawyków aktywnego łączenia wiedzy z praktycznym działaniem na rzecz ochrony środowiska, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Na poprawę stanu atmosfery tak naprawdę możemy wpłynąć my sami małym nakładem środków, zamieniając na przykład samochód na rower, nie spalając w piecach centralnego ogrzewania śmieci, a w szczególności plastikowych butelek.

Tegoroczny konkurs objął patronatem honorowym nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce pan Zygmunt Zbigniew Pampuch. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Nadleśnictwo Bartoszyce oraz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

W tym miejscu organizatorzy w imieniu swoim i młodzieży składają serdeczne podziękowania panu Zygmuntowi Zbigniewowi Pampuchowi – nadleśniczemu Nadleśnictwa Bartoszyce oraz panu Januszowi Bonisławskiemu – naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach za pomoc w organizacji w/w konkursu.

Mariola Maciejewska
Anna Nowoszyńska - Ejlak
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages