Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Muzeum w gazecie: Pamiątka po zegarmistrzu i optyku

2017-04-09 08:50:21 (ost. akt: 2017-04-09 09:08:16)
Tabliczka z nazwiskiem zegarmistrza i optyka Huberta Krispa znaleziona w Bisztynku, gdzie przed II wojną światową prowadził swój zakład.

Tabliczka z nazwiskiem zegarmistrza i optyka Huberta Krispa znaleziona w Bisztynku, gdzie przed II wojną światową prowadził swój zakład.

Autor zdjęcia: Grzegorz Zawadzki

Grzegorz Zawadzki z Bisztynka przysłał zdjęcie swego znaleziska. To stara, aluminiowa tabliczka z nazwiskiem zegarmistrza i optyka Huberta Krispa, prowadzącego swój zakład w przedwojennym Bisztynku.

Zobacz także: Okruchy historii. Pamiątki po zegarmistrzu Eugenie Strehlu Okruchy historii. Pamiątki po zegarmistrzu Eugenie Strehlu Po 71 latach od pożaru i zniknięcia z powierzchni ziemi zakładu zegarmistrzowskiego Eugena Strehla w Bisztynku wykopano pamiątki po nim. W czasie prac...
Hubert Krisp mieszkał i miał swój zakład przy Bartensteinerstrasse 6, czyli przedwojennej ulicy Bartoszyckiej w Bisztynku. Dziś jest to ul. Żeromskiego. Ze spisu ludności Bisztynka z 1939 roku wynika, że był mistrzem w swoim fachu. Z tabliczki wykopanej w ogródku przy ul. Górnośląskiej przez Grzegorza Zawadzkiego wynika z kolei, że pracował także jako optyk.

Na archiwalnych zdjęciach można odnaleźć jego zakład.Znajdował się w ciągu kamieniczek istniejących do dziś przy ul. Żeromskiego. Sąsiadował z zakładem stolarskim Gustava Kostki. Zegarmistrz miał swój zakład w środku dzisiejszego ciągu przebudowanych przez lata kamienic.

Sama tabliczka wykopana przez Grzegorza Zawadzkiego stanowi zapewne coś w rodzaju tabliczki znamionowej. Ma ona wymiary 3,5 x 5 cm. Wykonana jest z aluminium. Mogła być umieszczona np. na skrzynce zegara ściennego.

Znaleziona tabliczka udowadnia, że w miasteczku działało zatem co najmniej dwóch zegarmistrzów.

Przypominamy, że w grudniu opisywaliśmy znaleziska i lokalizację innego zakładu zegarmistrzowskiego z przedwojennego Bisztynka, należącego do Eugena Strehla.

Uwaga! Wracamy do prezentowania eksponatów wydobytych z ziemi, zakamarków strychów, szuflad, szop, stodół i innych miejsc.

W rubryce "Muzeum w gazecie" co tydzień opublikujemy zdjęcie jednego artefaktu i, jeśli będzie to możliwe, napiszemy o nim to co uda nam się dowiedzieć.

Przysyłacie nam zdjęcia takich znalezisk (z powiatu bartoszyckiego) na adres bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

Możecie także przenieść je do redakcji w Bartoszycach przy ul. Rynkowej 3.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages